birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Hastane hurdalık oldu!

İstanbul’da 15 Temmuz’dan sonra kapatılan askeri hastanelere ait ambulanslar ve binlerce liralık cihazlar çürümeye terk edildi. Hastane yetkilileri cihazların hastane bahçesine konulduğunu söyledi. İTO’dan Kılıç ise “Vicdanları sızlatan olay” diye konuştu.

YAŞAM 28.01.2022 06:44
Hastane hurdalık oldu!
Abone Ol google-news

İsmail ARI

İktidarın 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kapattığı askeri hastanelerde kullanılan cihazlar, mobilyalar, sedyeler, yataklar ve ambulanslar çürümeye terk edildi.

İstanbul’da kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı’nın Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanan Tarihi Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde kullanılan cihazlar görenleri şaşkına çeviriyor. Kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nde kullanılan cihazlar, yataklar, ambulanslar ve mobilyalar eski Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin bahçesinde tutuluyor.


Adeta çürümeye terk edilen binlerce liralık cihazların arasında sedyeler, yataklar, iklimlendirme sistemleri, sanayi tipi çamaşır makineleri, ambulanslar, masa ve sandalyeler de bulunuyor. Gümüşsuyu’ndaki hastane binasının bodrum katları da askeri hastanelerden gelen cihazlarla ve malzemelerle dolu. Ayrıca cihaz ve malzemelerle doldurulan sadece bodrum katlar da değil. Gümüşsuyu Hastanesi’nin askeri hastane olarak kullanıldığı dönemde yemekhane binası olan bina da çürümeye terk edilen sedyeler, yataklar ve oksijen tüpleriyle dolu. BirGün’ün bilgi aldığı Gümüşsuyu Hastanesi’nin yetkilileri ise hastane bahçesinde tutulan cihazların ve malzemelerin büyük kısmının kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nden geldiğini, bir kısmının da kendi hastanelerine ait olduğunu söyledi. Hastane yetkilileri, “Bodrum katlardaki depolarımız dolu ve yer yok. Bahçedeki malzemelerin bir kısmının üstünü brandayla örterek zaten önlem aldık. Bahçedeki malzemelerin arasında hâlâ kullanılabilir durumda olanlar var. Ambulansların da ömürleri doldu zaten ve satışa çıkarılacak. Bazı cihaz ve malzemeler ise Makine ve Kimya Endüstrisi’ne (MKE) devredilecek” dedi.

hastane-hurdalik-oldu-973695-1.VİCDANLARI SIZLATAN OLAY

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç ise BirGün’e yaptığı değerlendirmede, çürümeye terk edilen cihazların ve araçların vicdanları sızlattığını vurgulayarak şunları söyledi: “Mevcut hastanelerin kapatılması kabul edilemez bir şey. Şehrin içinde yer alan hastaneler hangi gerekçeyle olursa olsun kapatılmamalı. Hem hastane binası bina hem de içindeki malzemeler gözden çıkarılamaz. Çünkü bu bir kaynak israfıdır. Yeni yapılan şehir hastanelerinin hem binasını hem de donanımı ihaleyi alan şirketler karşılıyor. Sözleşmeye göre şirketlerin böyle bir yükümlülüğü var. Şehir hastanelerinin açılmasıyla kapatılan hastanelerde de birçok cihaz çürümeye terk edilmişti.

hastane-hurdalik-oldu-973697-1.Örneğin, Adana Numune Hastanesi 7-8 yıllık bir hastaneydi ve cihazları çok eski değildi. Çünkü hastanelerde cihazlar sürekli yenilenir. Yine Ankara Numune Hastanesi de aynı şekilde… Ancak bu hastanelerdeki cihazlar şehir hastaneleri açılınca çürümeye terk edildi. Askeri hastaneler hangi nedenle kapatılmış olursa olsun oradaki hastanelerin dönüştürmesi gerekiyordu.”

ŞİRKETLERE RANT SAĞLANDI

Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki duruma da değinen Dr. Kılıç sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlık Bakanlığı hastanelerinde daha önce çamaşırhaneler ve terzihaneler vardı. Sağlıkçıların önlükleri, çarşaflar vs. hastane içerisinde yıkanır ve sterilize edilirdi. Terzihanede çarşaflar dikilirdi. Ancak bu alanlar kapatıldı ve bu işler firmalara yaptırılmaya başlandı. İhaleyi alan şirket çamaşırları ve çarşafları götürüyor, yıkayıp getiriyor. Böylece de hastane içerisindeki teçhizatlar da boşa düşmüş oldu.”

hastane-hurdalik-oldu-973699-1.

***

33 askeri hastane kapatıldı

GATA dahil Türkiye’nin dört bir yanında kurulu 33 asker hastanesi 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin hemen sonrasında bir OHAL KHK’si ile Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredildi. Devirden önce toplam yatak kapasiteleri 6 bin 500’den fazlaydı. Hastanelerin ikisi kapandı, 24 tanesi bağımsız hastane özelliğini yitirdi, bulundukları illerdeki devlet hastanelerine bağlı “ek binalar” haline getirildi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol