birgün

19° AZ BULUTLU

Hastaneler hâlâ hazır değil

GÜNCEL 01.04.2020 07:54
Hastaneler hâlâ hazır değil
Abone Ol google-news

İSMAİL ARI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) 60 ildeki 304 hastanede yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Sonuç, hastanelerin hâlâ daha Covid-19 salgınına karşı hazır olmadığını açığa çıkardı. Anketin sonuçlarına göre cerrahi maske sayısı hastanelerin yüzde 68’inde, eldiven sayısı ise her üç kurumdan birinde yeter değil.

Yüz koruyucu siperlik kurumların yüzde 40’ında hiç bulunmazken, yüzde 45’inde de yeterli sayıda yok. Kurumların yüzde 20’sinde gözlük olmadığı, yüzde 68’inde ise sayının yetersiz olduğu da açığa çıktı. SES’in gerçekleştirdiği ankette şu çarpıcı sonuçlar yer aldı:

►Önlük sayısı hastanelerin yüzde 68’inde yetersiz. Tek kullanımlık önlük hastanelerin yüzde 34’ünde hiç yok, yüzde 57’sinde yetersiz.

►Tek kullanımlık tulum hastanelerin yüzde 39’unda hiç yok, yüzde 48’inde yeterince bulunmuyor.Hastanelerin yüzde 58’inde el dezenfektanı, yüzde 44’ünde yer dezenfektanı yetersiz, yüzde 77’sinde alkollü mendil bulunmuyor.

►Kişisel koruyucu donanım kriterlerine uygun kullanım oldukça düşük. Hastanelerin sadece yüzde 6’sı girişleri tamamen ayırdı. Hastanelerin yüzde 58’inde sadece acillerde triaj söz konusu.

‘EKİPMAN VAR AMA YETERLİ DEĞİL’

SES’ten yapılan açıklamada, “Ankette çok yüksek oranlarda koruyucu ekipman var ama yeterli değildir, sonucu çıkmıştır. Ekipmanın yeterli sayıda ihtiyacı tam karşılayacak şekilde sağlanması kritik önemdedir” denildi.

KORUYUCU MASKE SORUNU ÇÖZÜLMEDİ

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Sağlık Çalışanlarının Covid-19 Virüsüne Maruz Kalımına İlişkin Risk Değerlendirmesi” anketinin 2’nci hafta sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının yüzde 74’ü hâlâ N95 maskeye erişimde sorun yaşıyor. 20 Mart’ta başlatılan ankete 23-29 Mart tarihleri arasında bin 630 sağlık çalışanı yanıt verdi. Katılımcıların büyük çoğunluğunu hekimlerin oluşturduğu (yüzde 75,4) anketin sonuçları, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarındaki olumsuzlukların ve koruyucu ekipman eksikliği sorununun devam ettiğini gösteriyor.

Anketin sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 50’si çalıştığı kurumda Covid -19 için ayrı bir triaj (hastaların tıbbi önceliklere göre sınıflandırılması) mekânı sağlanmadığını bildirdi. TTB’nin yaptığı ankete göre kişisel koruyucu donanıma erişim sorunlarında geçen hafta yapılan ankete göre oranlarda düşüş yaşansa da malzeme eksikliğinin hâlâ yaşandığı ortaya kondu. 21-22 Mart tarihinde eldivene ulaşamayanların sayısı yüzde 38’den yüzde 31’e, önlük formaya erişim sorunu yaşayanların oranı yüzde 52’den 41’e, tıbbi maske oranı yüzde 60’dan 51’e düştü. Hekimlerin yüzde 74’ü N95 maskeye erişimde sorun yaşandığını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol