birgün

27° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.07.2020 14:14

Hastanelerin yüzde 51'inde vaka arttı: Risk sürüyor, sağlık emekçileri korunmuyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türkiye genelinde 51 ilden 243 hastanede yaptığı anket çalışmasının sonuçları açıkladı. Çalışmaya göre, hastanelerin yüzde 51’inde Covid-19 vaka sayısı arttı. Ayrıca, 1 Haziran sonrasında hastanelerin yüzde 30’unda sağlık emekçileri daha fazla şiddet olayıyla karşı karşıya kalırken test yaptırabildikleri hastanelerin oranı ise yüzde ikide kaldı

Hastanelerin yüzde 51'inde vaka arttı: Risk sürüyor, sağlık emekçileri korunmuyor

BİRGÜN/ ANKARA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Covid-19 salgını kapsamında 1 Haziran sonrası normalleşme sürecinde, hastanelerde yaşanan duruma ilişkin 51 ildeki 243 hastanede yaptığı değerlendirme anketinin sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Açıklamada, hastanelerdeki riskin devam ettiğinin altı çizilerek "Sağlık emekçileri korunmuyor" denildi.

Basın toplantısında, 1 Haziran’dan itibaren tüm uyarı ve itirazlara karşın normalleşme sürecinin başlatıldığı belirtildi.

HASTANELERİN YÜZDE 51'İNDE VAKA ARTTI

Hastanelerin yüzde 51’inde Covid-19 vaka sayısının arttığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Hastanelerin sadece dörtte birinde Covid-19 vaka sayısında azalma gözlenmiştir. Hastanelerin yüzde 24’ünde Covid-19 servisleri için plan hazırlanmıştır; bu oran pandemi hastanelerinde yüzde 28’dir. İşyeri temsilcilerimizin yüzde 40’ının bu konuda bilgisinin olmaması da manidardır. Çalışanların bilgilendirilmediği ve sürece katılmadığının göstergesidir. 1 Haziran sonrası sağlık emekçilerinin çalışma ortamı anket sonuçlarına göre 1 Haziran sonrasında, çalışma biçimleri ağırlıklı olarak eski çalışma biçimine dönmüştür. Hastanelerin yüzde 77’sinde dönüşümlü çalışma kaldırılmıştır."

YÜZDE 13'ÜNDE TEST İSTENMİYOR

"Operasyonlar öncesi hastalara test yapılıp yapılmaması önemli tedbirlerden biridir. Hastanelerin yüzde 13’ünde hiç bir hastadan test istenmez iken yüzde 20’sinde tüm hastalara, yüzde 42’sinde ise şüpheli hastalara test yapılmaktadır" denilen açıklamada şu tespitlere yer verildi:

"Ankette hastanelerdeki poliklinik ve acil yoğunluğu da değerlendirilmiştir. Salgın öncesi ile karşılaştırıldığında hastanelerin yüzde 12'sinde poliklinik yoğunluğu salgın öncesine göre artış gösterirken yüzde 61’inde yoğunluk azalmıştır. Yine hastanelerin yüzde 19'u acil servis yoğunluğu salgın öncesine göre artış gösterirken yüzde 45’inde yoğunluk azalmıştır.

hastanelerin-yuzde-51-inde-vaka-artti-risk-suruyor-saglik-emekcileri-korunmuyor-755066-1.

SEMPTOM GÖSTERENE KADAR

Şüpheli, temaslı ya da tanılı sağlık emekçilerine yönelik hazırlanan algoritmalar ve uygulamalar salgının başından beri sorunludur. Ancak 1 Haziran sonrasında bu konudaki uygulamalar daha da sorunlu hale gelmiştir. Anket sonuçlarına göre, pozitif tanılı ama semptom göstermeyen sağlık emekçileri hastanelerin yüzde 27'sinde semptom gösterene kadar çalıştırılmaktadır."

SADECE YÜZDE İKİSİNDE RUTİN TEST

Sağlık emekçilerine yönelik test yapılma durumunun detaylarına bakacak olursak, hastanelerin sadece yüzde 2'sinde rutin, periyodik test yapılmaktadır. Hastanelerin yüzde 38'nde sadece semptom gösterenlere test yapılmaktadır. Hastanelerin yüzde 28'inde semptom gösteren temaslılara; yüzde 15'inde semptom göstersin göstermesin temaslılara test yapılmaktadır.

YÜZDE 30'UNDA ŞİDDET ARTTI

Ankete verilen cevaplara göre 1 Haziran sonrasında hastanelerin yüzde 30’unda sağlık emekçilerine şiddet artmıştır. Sağlık emekçileri arasında Covid-19 bulaşı artıyor Covid-19 bulaşı sağlık emekçileri için en önemli işçi sağlığı sorunudur. Nitekim 1 Haziran öncesi ve sonrası bulaş konusunda bir değişiklik olmamıştır. Sağlık emekçileri arasındaki enfekte olma oranı, vaka sayılarının şimdiye kadarki en yüksek oranlara çıktığı Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Antep'te alarm verecek noktaya gelmiştir. Bu duruma özgü tedbirlerin ve planlamaların bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız