birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 18.10.2019 01:47

Hayaller optiklere sığmaz

Hayaller optiklere sığmaz

BERFİN ŞENGİL

14 bölümden özel yetenek sınavının kaldırılması lise öğrencileri tarafından protesto edildi.

Öğrenciler dün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sık sık ‘Hayal Gücü Optiklere Sığmaz’, ‘Yetenek Sınavıma Dokunma!’ sloganları atan öğrenciler adına basın açıklamasını Yetenek Sınavı Mağdurları Temsilcisi Ceyhun Arslan okudu.

Arslan şu ifadeleri kullandı: “Hesapsızca açılan üniversite kontenjanlarını doldurmak için böyle bir sisteme geçildiğini düşünmekteyiz. Kararın öğrenci merkezli olmadığı ortadadır. Öğrenciler ve aileleri bu konuda mağdur edilmiştir. YÖK Başkanlığı’ndan kararın iptal edilmesini istiyoruz.”

Bu açıklamanın ardından sözü öğrenciler aldı. Konuşan öğrencilerden biri “Bir Anadolu lisesinde 11. sınıf öğrencisiyim. Grafik Tasarım bölümü istiyorum. Neredeyse 8. sınıftan beri bu yetenek sınavı için çalışıyorum. Yetenek sınavı kaldırılırsa benim yeteneğime, bu zamana kadar harcadığım emeğime ne olacak?” diye tepki gösterdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız