AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hayvanat bahçesi için bir fok alımını da kapsayan ihaleler ile 2010 yılından bugüne toplam 11,5 milyon TL harcadı.

Hayvan hapishanesine 11,5 milyon TL ödenmiş

Mustafa BİLDİRCİN

Hayvanat bahçelerine yönelik tartışmalar, Antep’teki hayvanat bahçesinden gelen ve mutsuz hayvan görüntüleri içeren kareler ile alevlendi. Yurttaşlar, hayvanat bahçeleri nedeniyle hayvanların doğal yaşamlarından kopartıldığını belirterek tepki gösterdi.

Avrupa’nın en büyük ikinci hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi için yapılan harcamalar ise dikkat çekici.

FOK SATIN ALINDI

Tartışmaların odağındaki hayvanat bahçesi için 2010 ve 2021 yıllarını da kapsayan 11 yıllık dönemde toplam 11 milyon 561 bin 464 TL’lik harcama yapıldığı öğrenildi. Harcamalardan en dikkat çekici olanı ise fok alımı için yapılan harcama oldu. AKP yönetimindeki idare, 16 Şubat 2012 tarihinde sözleşmesini imzaladığı ihale kapsamında hayvanat bahçesi için fok satın aldı. İdare, hayvanat bahçesine zürafa satın almak için de girişimlerde bulundu. Zürafa alımı için 18 Ekim 2012 tarihinde açılan ihale, belediyenin beklendiği gibi sonuçlanmadı. İhaleye teklif verenin istekli çıkmaması nedeniyle ihale, sonuçlanmadan iptal edildi. Hayvanat bahçesi için yapılan harcamalardan bazıları, şöyle sıralandı:

►Hayvan ve Barınaklarının Bakımı Hizmeti: 2 milyon 408 bin TL

►Giriş Kapısı ve Çevre Düzenleme Projesi: 275 bin TL

►Hayvan ve Barınaklarının Bakımı: 1 milyon 948 bin TL

►Hayvanat Bahçesi Fok Evi: 647 bin 980 TL