birgün

22° AZ BULUTLU

YAŞAM 07.06.2018 07:36

Hayvan ölümlerinin nedeni belli oldu

Artvin’de yaşanan ve bölgede büyük tedirginliğe yol açan büyükbaş hayvan ölümlerinin nedeni belli oldu. Hayvanların, tedavisi olmayan Nodüler Ekzantami hastalığı nedeniyle öldüğü tespit edildi

Hayvan ölümlerinin nedeni belli oldu

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN mustafa.k@birgun.net

Artvin’de yaşanan ve bölgede büyük tedirginliğe yok açan büyükbaş hayvan ölümlerinin nedeni belli oldu. Hayvan ölümlerinin, Nodüler Ekzantami (LSD) hastalığı nedeniyle gerçekleştiği ortaya çıktı. Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri hayvan sahiplerine önlem olarak, “Hayvanlarınızı dışarı çıkartmayın” uyarısında bulundu.

Artvin’in Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa ilçelerinin bazı mahallelerinde yaşanan şüpheli hayvan ölümleri aydınlatıldı. Hayvan ölümlerinin, halk arasında, “Çiçek hastalığı” olarak bilinen Nodüler Ekzantami kaynaklı olduğu ifade edildi. Hastalığa, tıpta “Neethling” adı verilen bir virüsün neden olduğu öğrenildi. İlk olarak üç yıl önce İran’dan Türkiye’ye Van üzerinden sokulan hayvanlarda rastlanan hastalığın Artvin’de yeniden ortaya çıkması üzerine, ilde karantina uygulaması başlatıldı.

Nedeni kaçak hayvan girişi
Büyükbaş hayvanlarda görülen LSD, Artvin’de olduğu gibi Edirne’nin bazı ilçelerinde de tespit edildi. Hastalığın sınır illerinde görülmesi, kaçak hayvan girişi kaynaklı olduğu şüphesini doğurdu. Şimdilik, Artvin’in üç ilçesinde görülen hastalıktan 5 bin civarı hayvan etkilendi.

hayvan-olumlerinin-nedeni-belli-oldu-472152-1.

Tedavisi yok
Artvin’deki büyükbaş hayvanlardan alınan kan ve deri örnekleri Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Hastalık, enstitü tarafından onaylanmasının ardından Bakanlık tarafından, “Tazminatlı hastalıklar” kapsamına alındı. LSD’nin tedavisinin olmadığı öğrenildi. Virüsten etkilenen hayvanların sadece yüzde 5 ila 10’luk kısmının kendi kendine düzelebildiği, geri kalanlarının ise taşıyıcı oldukları ifade edildi. Mücadele kapsamında aşılama çalışmalarına devam eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hastalıktan etkilenen hayvanları toplama kadarı aldı. İldeki bütün hayvanların incelenmesi işlemi sonrasında karantina işleminin sonlandırılacağı bildirildi. Bakanlığın, bölgedeki diğer il ve ilçelerde de aşılama çalışmasını sürdürdüğü belirtildi.

***

‘Üzerinde yaralar çıktı’

Dilan Şahinbaş
Hopa ilçesi sakinlerinden Sevim Topa, 10 yaşında olan ineğinin yemek yemediğini ve üzerinde de yaralar çıktığını anlatarak, “O benim evimin direğiydi. 10 yıldır birlikteyiz. Geçimimi ineğimin sütüyle sağlıyorum. Birdenbire hastalandı. Üzerinde yaralar çıktı. Yemiyor, su içmiyor. Eskiden ayna gibi parlardı, şimdiki hali beni çok üzüyor” dedi.

Hayvan sahibi Filiz Topaloğlu da “Şimdiye kadar bu bölgede böyle bir şey görmedik-duymadık. Yetkililer geldi bize ‘çiçek’ hastalığı olabileceğini söylediler. İnsanlara bulaşmazmış ama ‘Siz yine de tedbirli olun’ dediler” diye konuştu.

Geçimini süt satarak elde eden Nuray Topaloğlu ise tedirgin olduklarını dile getirerek, “Benim hayvanlarım hasta değil fakat tedirginiz. Ya bizim hayvanlarımıza da bulaşırsa diye” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol