birgün

9° AÇIK

BİRGÜN EGE 24.12.2020 06:54

Hazine avcısı gibiler

Hazine avcısı gibiler

Aycan KARADAĞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ormanı yok edecek bir projeye daha “ÇED gerekli değildir” kararı çıktı. Balıkesir’in Dursunbey İlçesi Delice Mahallesi sınırlarına içindeki ormanlık alanda altın-gümüş madeni işletmesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)’ne gerek görülmedi.

Projeye göre 3S Madencilik şirketi, projeye göre yılda 300 bir ton altın-gümüş üretim hedefiyle çalışmayı patlayıcı madde kullanarak gerçekleştirecek. 5 günde bir olmak üzere yılda 60 kere patlama yapılacağı belirtildi. Oysa 24 hektarlık ormanlık alanı kapsayacak projenin yeri Delice ve Düğüncüler Mahallesi’ne sadece 2-4 km mesafede. Emet Çayı’nın da geçtiği bölgenin yüzde 40’ı tarım arazisi”


HARABEYE ÇEVİRECEKLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, BirGün’e yaptığı açıklamada, ekonomiyi çökerten iktidarın altın ve gümüş bulma hırsı ülkeyi topyekûn bir şekilde harabeye çevireceğini söyledi.

hazine-avcisi-gibiler-820680-1.

Ahmet Akın şu bilgileri verdi: "Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) 24 Ağustos’tan eylül sonuna kadar bir dizi maden ihalesi gerçekleştirdi. 68 ilde 766 maden sahasında ihalelerin yüzde 95’i ‘altın ve gümüş arama’ faaliyetiyle ilgiliydi. Bu kadar fazla maden ruhsatı verilmesi doğal dengede onarılması imkansız yaralar açacak. AKP hükümeti, adeta hazine avcılığına soyundu. Kazdağları gibi benzer felaketlere kapı aralayacak politikalardan vazgeçilmeli.

Akın, “Burada ağaçlar kesilecek. 10 yıllık üretim periyodu boyunca toplamda yaklaşık 38 bin 272 ton bitkisel toprak sıyrılıp başka bir alanda depolanacak. Bakanlığın Balıkesir’de 2019’da ÇED Gerekli Değildir Kararı verilen projelerin yüzde 46’sı maden sektörüdür” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol