birgün

18° AÇIK

Haziran'dan Laik Eğitim Kurultayı

Birleşik Haziran Hareketi’nin düzenlediği Laik Eğitim Kurultayı’nda eğitimdeki dinselleştirmenin boyutları masaya yatırıldı. Konuşmacılar, AKP’nin eğitimi “yeni rejim inşası” için zemin olarak kullanmak istediğine dikkati çekti.

GÜNCEL 09.09.2017 16:22
Haziran'dan Laik Eğitim Kurultayı
Abone Ol google-news

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ / caglarbaliktas@birgun.net

Birleşik Haziran Hareketi’nin düzenlediği Laik Eğitim Kurultayı’nda AKP iktidarı döneminde hızla artan eğitimdeki dinselleştirmenin boyutları masaya yatırıldı.

Eğitim alanından birçok ismin katıldığı Kurultay, ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde düzenlendi.

Laik Eğitim Kurultayı’nın Bayazıt İlhan moderatörlüğünde yapılan “Eğitim’deki Dinselleşmenin Yapısal Boyutu” başlıklı açılış oturumuna, konuşmacı olarak CHP Milletvekili Gaye Usluer, Eğitim Sen’den Özgür Bozdoğan ve BirGün Gazetesi yazarı Ünal Özmen katıldı.

Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Bayazıt İlhan, büyük tepki çeken müfredat değişikliğinin eğitimdeki gericileşme hareketinin son halkası olduğunu söyledi. Evrim kuramının müfredattan çıkarıldığını anımsatan İlhan, Türkiye’nin 12 Eylül darbesinden bu yana neoliberal siyasal İslamcı politikalara sürüklendiği ifade etti.

Eğitimdeki dinleşme adım adım işlendi

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de konuşmasında 12 Eylül’e işaret ederek, darbeden sonra başlayan zorunlu din dersi uygulamasının Türkiye’deki tarikatlara yaygınlaşmasına yol açtığını belirtti. Darbeden sonra dinin siyasete hakim olduğunu belirten Usluer, eğitimdeki dinselleşmenin AKP döneminde adım adım işlendiğini ifade etti. AKP iktidarı döneminde üç müfredat, altı bakan ve birçok değişiklik yapıldığını anımsatan Usluer, bu değişikliklerin asıl amacının gelecek kuşakları etkilemek olduğunu bildirdi.

Aynı oturumda konuşan Özgür Bozdoğan da AKP iktidarı eliyle Türkiye’de yeni bir rejimin inşa edildiğini söyledi. AKP’nin eğitimi, yeni rejim inşasının zemini olarak gördüğü ifade eden Bozdoğan, müfredat değişikliğinin de uzun vadeli bir planın parçası olduğuna dikkati çekti.

Dinselleştirme devlet politikası haline geldi

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin, akademisyen Güven Gürkan Öztan ve BirGün yazarı Turan Eser’in konuşmacı olarak yer aldığı ikinci oturumda ise “Eğitimde Dinselleştirmenin İdeolojik Boyutu” tartışıldı.

Oturumda ilk sözü alan Güven Gürkan Öztan eğitimdeki dinselleştirmenin, Türkiye’de içselleştirilmiş bir devlet politikası haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin bir toplum mühendisliği sürecinden geçtiği vurgulayan Öztan, AKP dönemi ile okullardaki eğitim anlayışının hızla dönüştürüldüğünü belirtti. Derslerde işlenen konulardan, öğrencilerin öğretmenlerle olan ilişkisine kadar her şeyin bir dönüşüm içerisinde olduğunu dikkati çeken Öztan ideolojik hegemonyanın eğitime nüfus ettiğini söyledi.

Turan Eser ideolojik hegemonyanın siyasi partilerin kullandığı dile kadar her şeyi değiştirdiğini belirtti. AKP’nin eğitimdeki ideolojisinin hegemonya kurmak üzerine olduğunu söyleyen Eser, yeni okul türleri ve müfredat değişikleri ile bu değişimin yapıldığını savundu. Eser, Türkiye’de sosyal yaşamın kamu kuruluşlarının uygulamaları yanında devlet eliyle kurulan tarikatların müdahaleleriyle daraltıldığını belirtti.

Kurutlay’ın ilk gün çalışmaları "Laik ve Bilimsel Eğitim Mücadelesi” ve ardından yapılan "Tarihsel ve Güncel Boyutlarıyla Laiklik Mücadelesi" başlıklı oturumlarla sona erdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol