birgün

6° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 23.02.2020 12:15

HDP'de yeni dönem: Pervin Buldan ve Mithat Sancar eş başkan seçildi

HDP 4’üncü Olağan Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi. Kongrede Eş Başkanlığa Sezai Temelli yerine Mithat Sancar seçildi

HDP'de yeni dönem: Pervin Buldan ve Mithat Sancar eş başkan seçildi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena’da gerçekleştirildi.

HDP’nin 4’üncü Olağan Kongresi’nde delegelerin oy verme işlemi tamamlandı. Pervin Buldan ve Mithat Sancar 836 oy ile eş başkan seçildi

MUSA ALKAN ADAYLIĞINI ÇEKTİ

HDP’nin kongresinde aday olacağını daha önce açıklayan Musa Alkan “Mütabakat Komisyonu’nun belirlediği iki adayın başarılı olacağına inanıyorum” diyerek adaylığını geri çektiğini açıkladı.

“Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen kongrede salona Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak “Güçlü yerel demokrasi ve yerinden yönetim”, “Kadına şiddete son”, “Doğanın sömürüsüne son, ekolojik toplum ve yaşam”, “Tecride son”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tüm inançlara özgürlük, Alevilere eşit yurttaşlık”, “Çocuk istismarına, tacize ve tecavüze son” pankartları asıldı.

1018 delegeni katıldığı ve bir gün sürecek olan kongrede HDP eş genel başkanları ve 100 asil, 50 yedek olmak üzere 150 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organlar seçilecek.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'DAN MESAJ

HDP’nin Kongresi’nde önceki dönem eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu. Mesajda şunlar kaydedildi:

“Bu gemi yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz yolculuk çok çetin geçti. Gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız, deneyimli mürettebatımızla birlikte tutuklandı. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Nemrud’un partisi şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un gemisi dimdik ayakta. Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır. Zindandayız şimdi ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Gençler biz direnmeyi sizden öğrendik. Dik durmayı sizden kadınlar, analar. Yüreğimiz ruhumuz sizlerle. Her birinize ayrı ayrı kucak dolusu selamlarımızı gönderiyoruz. Yolun açık rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi.”

ALİ BABACAN KONGREYE MESAJ YOLLADI

AKP'nin kurucu üyelerinden Ali Babacan da HDP kongresinde mesaj yolladı.

Babacan, mesajında, "Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kongrede Divan Başkanlığı’na milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki, Garo Paylan, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Dersim Dağ seçildi.

SEZAİ TEMELLİ: HEVAL SEZAİ OLDUM

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli ise "İki yıl önce başladığımız yolda ben, Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde Heval Sezai oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Halkımızın direnişi ile AKP-MHP ittifakına karşı bedeller ödeyerek büyük bir emekle, alın teri ile buraya kadar geldik. Bir gün cezaevi kapılarında çocuklarının açlık grevinde yaşamını yitirmemesini isteyen anneler olduk. Diğer gün sandık başında AKP-MHP faşizmini durduran güçler olduk. Sandıkla sokak mücadelemizi birleştirdik ve 24 Haziran’da, 31 Mart’ta, tek adama dur dedik, faşizme karşı omuz omuza mücadelemizi hep birlikte büyüttük. Kürt halkını inkâr edenlere karşı Arjantin’den Filistin’e, İrlanda’dan Barcelona’ya kadar her yeri mücadelemizin renklerine boyadık," dedi.

Temelli’nin ardından HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da konuştu. Buldan, “Tasfiye ve çökertme planlarıyla HDP’yi yıkamadılar, yıkmalarına izin vermedik. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular ama bizler o barajları yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları tüm tuzakları halkımızla birlikte birer birer boşa çıkardık. Bizler bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı mutlaka demokratik çözüme açılacak. İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür.” ifadelerini kullandı.

MİTHAT SANCAR: BOŞUNA ÇEKİLMİYOR BU ACILAR

HDP'nin yeni eş genel başkanı seçilmesi beklenen Prof. Dr. Mithat Sancar, Ahmet Arif'in "Cellat uyandı bir gece" şiirini okuyarak sözlerine başladı. Sancar, konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye'nin Kürdistan'ın her köşesinden baskılara aldırmadan geldiniz. Buraya yine cesareti ve umudu getirdiniz.

Cezaevinde rehin tutulan bütün yoldaşlarımıza, sürgüne gitmek zorunda kalan kardeşlerimiz bütün ülkeden selam gönderiyoruz. Siz de hissediyorsunuz. Boşuna çekilmiyor bu acılar. Şimdi inşa zamanıdır. Bu inşanın temeline barışı özgürlüğü ve demokrasiyi koyacağız. Artık zaman gelmiştir. Direnerek bu mirası getirenler bize bu görevi söylüyorlar.

Bu kadar gaddar iktidar zulüm varken adalet ve demokrasi isteyen herkese çağrım var. Haksızlıklara karşı birlikte çalışalım.

Gelin talanı yalanı ve kanı durduralım. Şimdi kanı durdurmak ve büyük barışı kurmak zamanıdır. HDP olarak barışı artık daha net daha anlaşılır söylememiz gerekiyor. Bedel ödemek mi gerekiyor. Buna da hazırız. Bundan sonra barışı toplumla müzakere edeceğiz. Barışın güvencesini iktidarlara ve şahıslara bırakmayacağız. Barışın güvencesi halk olacak. Bütün ülke de hakem olacaktır. Dünya vicdanı hakem olacaktır. Barışa katkı sunacak iradenin de yolunun açılmasını istiyoruz. İmralı'nın yolunu açın ki barışın yolu açılsın. Tecrit sadece bizim meselemiz değildir, sadece hukuk meselesi değildir, tecrit bu ülkenin barışının meselesidir."

KONGREYE GELİRKEN KALP KRİZİ GEÇİREN OĞUZ YAŞAMINI YİTİRDİ

Duvar'ın haberine göre Siirt’ten kongreye katılmak için gelirken yolculuk sırasında kalp krizi geçiren Zeki Oğuz hayatını kaybetti. Divan kurulu yaptığı duyuruda Oğuz’un 4’üncü kongrenin 'şehidi' olarak kabul edildiğini açıkladı.

HDP'NİN YENİ DÖNEM PARTİ MECLİSİ BELLİ OLDU

HDP’nin yeni dönemde yol alacağı Parti Meclisi (PM), Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşı Kurulu asil ve yedek üyeleri belirlendi.

HDP’nin PM listesi şöyle:

Ahmet Kaya, Ahmet Saymadi, Ali Deniz Esen, Alican Önlü, Alişan Şahin, Alp Altınörs, Aydın Çetinkaya, Ayfer Demirel, Aylin Hacaloğlu, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Erdem, Barış Karabıyık, Bedriye Yorgun, Berna Çelik, Betül Ünsal, Celalettin Can, Cengiz Çiçek, Cevdet Konak, Çiçek Arıç, Deniz Öztekin, Dirayet Dilan Taşdemir, Doğan Erbaş, Doğan Özkan, Ebrü Günay, Emin Orhan, Emirali Türkmen, Esengül Demir, Esengül Kılıç, Esra Keskin, Fatma Özen Çerençe, Feleknas Uc, Ferhat Encu, Filiz Kerestecioğlu Demir, Garo Paylan, Gültekin Koçdemir, Hacı Bayram Kızartıcı, Halide Türkoğlu, Hatice Akdağ, Hatice Betül Çelebi, Hatice Büşra Kuyun, Hazal Karabey, Hediye Kilinç, Helin Kaya, Helin Yağmur Üci, Helin Yılmaz, Hüseyin Taka, İlknur Birol, İzzet Karadağ, Kadriye Özgüç, Leman Kiraz, Mahfuz Güleryüz, Mediha Yüksel, Mehmet Ali Yiğit, Mehmet Eşref Mamedoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Meral Danış Beştaş, Metin Uğurtepe, Muharrem Ender Öndeş, Murat Sarısaç, Musa Piroğlu, Naci Sönmez, Nazmi Gür, Nejla Kurul, Nuray Bedirkurum, Nuray Türkmen Canlı, Nurcan Karasu, Ömer Güven, Ömer Önen, Önder Algedik, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Pero Dundar, Recep Demirci, Salim Kaplan, Samet Mengüç, Seçkin Kır, Seher Kadiroğlu Ataş, Selahattin Aslan, Serap Çakmak Genç, Serhat Aktumur, Serhat Eren, Sevim Akdağ, Sevtap Akdağ Karahalı, Sıtkı Güngör, Sinem Varlı Hanazay, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tahsin Yeşildere, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatimoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turkut Çatar, Ümit Dede, Veli Saçılık, Yunus Parım, Zelal Yerlikaya, Zeliha Kocaman,

PM Yedek Üyeler

Abdulhakim Gülmez, Ahmet Yıldız, Atilla Bahçıvan, Aydın Erdoğan, Berfin Can, Beritan Yaşar, Bestami Çorapçı, Cahit Kırkazak, Cengiz Topbaşlı, Devrim Turgay Yılmaz, Diyar Orak, Ekrem Savcı, Emine Ülker, Erhan Basut, Erol Çiftçi, Ferhat Kalkan, Fırat Keser, Hacay Yılmaz, Hakim Aydın, Halef Yiğit, Halit Erdem, İsmet Süzer, Mahmut Aydıncı, Mahmut Çavlı, Metin Özbadem, Mukaddes Erdoğdu Çelik, Murat Çepni, Murat Kalmaz, Mustafa Çampınarı, Muzaffer Tunç, Nesimi Aday, Nihat Akdoğan, Ömer Faruk Kırnıç, Perihan Hoşoğlu, Remzi Çiftçi, Reşat Aşan, Rıdvan Yavuz, Sait Taycı, Selahattin Yılmaz, Serdar Batur, Seval Çadırcı, Seyithan Kırmızı, Songül Şarklı, Şadiye Kırmızıgül, Şahika Karatepe, Şerif Adl��m, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Yakup Ataş, Yüksel Akgün

Merkez Disiplin Kurulu

Abdurrahman Öztürk, Aysel Güzel, Gülseren Pusatlıoğlu Kaçaroğlu, Hüseyin Gözen, Mehmet Öner, Pınar akdemir, Rabia Tekas

Merkez Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri:

Gögerçin Aras, Ömer Aşkara

Uzlaşma Kurulu Asil Üyeleri:

Ali Özkan , Günay Kubilay, Nimetullah Erdoğmuş, Gülsen Ülker, Hatice Ödemiş Bayram

Uzlaşma Kurulu Yedek Üyeleri:

Çoşkun Üsterci, Emine Akyazılı

Belirlenen liste ile birlikte Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın Eş Genel Başkanlık adaylığı delegelerin oylamasına sunuldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız