HDP'den Yeni Şafak hakkında suç duyurusu

19.09.2019 14:47 GÜNCEL

Halkların Demokratik Partisi (HDP), iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

'Yeni Şafak gazetecilik değil andıç yayıncılığı yapıyor' başlığıyla yazılı açıklama yayınlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış, gazetenin HDP’ye yönelik ‘yalan haberler’iyle ‘demokratik siyasete darbe rejiminin merkez üssü’ olduğunu ifade etti.

Yeni Şafak için "Geçmiş günlerde en sert biçimde kınadığımız Kulp’taki patlama sonrasında 'Saldırıyı HDP yaptı' manşetini atacak kadar pervasızlaştı" diyen Barış, saldırıyı kınadıklarını kaydetti. Azad Barış, gazetenin bugün de “Belediyeleri Kandil Yönetiyor” diye manşet attığını anlattı.

Barış, şöyle devam etti: “Yeni Şafak ve AKP borazanı olan diğer medya organları, kayyım darbesine karşı yükselen tepkileri bastırmak, darbeye meşruiyet kazandırmak için attıkları bu manşetlerle her gün rezilliklerine bir yenisini daha ekliyorlar.”

Azad Barış, Yeni Şafak’ın yaptığının 28 Şubat andıçlarından farkı bulunmadığını belirterek, “Bir daha tekrarlayalım ki, Yeni Şafak’ın yaptığı demokratik siyaseti tasfiye etmeye yönelik bir darbe suçudur” ifadelerini kullandı ve gazete hakkında savcılığı suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.