birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 11.06.2021 14:09

HDP'li 2 yöneticinin 25 yıla kadar hapsi istendi

HDP Esenyurt İlçe Başkanı Ercan Sağlam ve yönetici Dilan Kılıç'ın 25 yıla kadar hapsi isteniyor.

HDP'li 2 yöneticinin 25 yıla kadar hapsi istendi

HDP Esenyurt İlçe binasına gerçekleştirilen operasyon sonrasında tutuklanan HDP Esenyurt İlçe Başkanı Ercan Sağlam ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan parti yöneticilerinden Dilan Kılıç hakkında 'Terör örgütü üyeliği' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 25'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP’nin ilçe binasında Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yer aldığı görülen videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından soruşturma başlatılmıştı.

HDP Esenyurt İlçe Başkanı Ercan Sağlam ve yönetici Dilan Kılıç, geçen ocak ayında gözaltına alınmıştı. Sağlam tutuklanmış, Kılıç ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Savcılık HDP yöneticilerine yönelik soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırladı.

İddianamede iki kişiye de ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 25’er yıla kadar hapis istendi.

Sanıklar, iddianameyi kabul eden İstanbul 32’nci Ağır ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol