birgün

19° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

HDP’li Buldan: Bir yanda faşizm bir yanda demokrasi var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin artık bir yol ayrımında olduğunu belirterek, “Bir yanda halklara nefes aldırmayan faşizm bir yanda da ülkeye nefes aldıracak güçlü bir demokrasi seçeneği var” dedi.   Buldan’ın, haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle: “-Türkiye yol ayrımındadır. Bir yanda halklara nefes […]

SİYASET 19.02.2019 14:30
HDP’li Buldan: Bir yanda faşizm bir yanda demokrasi var
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin artık bir yol ayrımında olduğunu belirterek, “Bir yanda halklara nefes aldırmayan faşizm bir yanda da ülkeye nefes aldıracak güçlü bir demokrasi seçeneği var” dedi.  

Buldan’ın, haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

“-Türkiye yol ayrımındadır. Bir yanda halklara nefes aldırmayan faşizm bir yanda da ülkeye nefes aldıracak güçlü bir demokrasi seçeneği var. Bir yanda karanlık var diğer tarafta aydınlık var. Leyla bu karanlığı dağıtmak için 104 gündür açlık grevinde. Açlık grevleri zalimlerin kurduğu tecrit sistemi ve faşizme dur demek için yapılan bir müdahaledir. Tarihi bir direniştir. Tecride dayanan İmralı sistemi bugün tam 20’nci yılında. Bu sistemin özü bir kişiye uygulanan tecrit değildir, barışı özgürlükleri adaleti emeği esas alan demokratik cumhuriyet seçeneğini engellemek için kuruldu.Hukuku dışlamaya dayalı bir yönetim biçimi karşımıza çıkmaktadır.

-Demokratik hak ve özgürlüklere, demokratik siyasete parlamentonun iradesine darbe yapıldıysa ülke yarı açık cezaevine dönüştürüldüyse bunun ardında yatan tecrit sistemidir. Tecrit faşizmi ayakta tutmak için oluşturulan bir sistemdir. Tecrit sistemi toplumu demokrasiyi barış planlarını çökertme planıdır. Türkiye Cumhuriyeti, bir tecrit devletine, Tecrit Cumhuriyeti’ne dönüştürüldü. Ülkeyi tecritten çıkartmak için el ele omuz omuza vermeliyiz. Demokratik seçeneği daha da yükseltmeliyiz. Bunu hep birlikte başaracağız, Leyla ile başaracağız, Sebahat ile başaracağız, açlık grevindeki arkadaşlarla başaracağız.    

-Bir vekilimize 10 bin polis atıyorlar. Siz zannediyor musunuz bizim vekillerimiz geri adım atacak. Asla yılmayacaklar, asla geri adım atmayacaklar. Evrenlerden, Çillerlerden korkmadık sizden de korkmayacağız. Çünkü biz Leyla’nın yoldaşlarıyız.   

-Sandıkta yenemeyeceklerini gördükleri için arkadaşlarımıza polislerini salıyorlar. Her bir vekilimizin karşısına polis ordusunu yığdılar. Fiziki saldırılarda bulundular. Saldırılar sadece vekillere değil çocuklara kadar uzandı. Van’da gözaltına alınan üç çocuğa insanlık dışı işkenceler yaptılar.

-Devletin üniformalı polislerin gözaltına aldığı Merve Demir’e mide bulandırıcı tacizi bütün dünya gördü. Devlet bu iğrenç saldırıya sahip çıktı. Tacizciyi korudu. Bu cesareti onları mevcut iktidar veriyor. AKP iktidarının ülkeyi getirdiği budur.”

AKP ayakta kalmanın yollarını arıyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmayı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Ne yazık ki AKP ayakta kalmanın yollarını arıyor. Bu da onlardan biri” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık grup toplantısı ardından gazetecilerin HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında açılan soruşturmaya dair sorusunu yanıtladı. Buldan, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklan soruşturmayı “Ne yazık ki AKP hükumeti ayakta kalmanın yollarını arıyor. Bu da onlardan biri.  Çok umursadığımız bir şey değil” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol