birgün

28° AZ BULUTLU

HDP'li Fazıl Türk 5 yıl sonra yeniden gözaltında

Mersin’de 3 dönem Akdeniz Belediye Başkanlığı yapan,  görevde olduğu sürede 2 kez gözaltına alınan HDP'li Mehmet Fazıl Türk, görevden uzaklaştırılmasından 5 yıl sonra, bu kez Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen PKK/KCK soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Operasyonda Türk’ün belediye başkanı olduğu dönemde meclisi üyesi, başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulunan isimler de gözaltına alındı.

SİYASET 12.04.2022 13:06
HDP'li Fazıl Türk 5 yıl sonra yeniden gözaltında
Abone Ol google-news

ABİDİN YAĞMUR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 ilde 91 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

“Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet ve Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında şüpheliler, terör örgütlerine finans kaynağı sağlamakla suçlanıyor.

Soruşturma kapsamında, Mersin’in Akdeniz ilçesinde 3 dönem belediye başkanı seçilen HDP’li Fazıl Türk de gözaltına alındı.

Türk’ün belediye başkanı olduğu dönemde belediye başkan yardımcısı olan Hasan Çat ve Ülfiye Özcan ile belediye çalışanı olan Selami Turhan da gözaltına alındı.

Mehmet Fazıl Türk, 1999 yılında yapılan seçimlerde HADEP’ten Akdeniz Belediye Başkanı seçilmişti. 2009 ve 2014’te yapılan seçimlerde de belediye başkanı seçilen Fazıl Türk, 2011 ve 2015’te yine benzer bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, ardından belediyeye kayyum atanmasıyla belediye başkanlığı görevinden alınmıştı.

Fazıl Türk, 22 Eylül 2017’de yine PKK/KCK soruşturması kapsamında tutuklanmış, 1,5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 16 Nisan 2019’da serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun