birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.04.2020 11:15

HDP'li Mızraklı’yla ilgili gerekçeli karar açıklandı

Mahkeme HDP’li Selçuk Mızraklı’yla ilgili gerekçeli kararını açıkladı: “Belediye başkanı seçilmeden önce hasta kaydı olmayan bir teröriste bağırsak ameliyatı yaptı.”

HDP'li Mızraklı’yla ilgili gerekçeli karar açıklandı

İçişleri Bakanlığı’nca ‘terör soruşturması’ kapsamında görevinden alındıktan sonra hakkında ‘terör örgütü üyeliğinden’ açılan davada 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkındaki gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Mızraklı’nın “KCK'nin Türkiye Meclisi içinde doğal delege olarak illegal faaliyetlerde bulunduğu ve sağlık komitesinde yer aldığını” öne sürdü.

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 19 Ağustos 2019'da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan HDP'li Mızraklı, 22 Ekim 2019'da tutuklandı. Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Mızraklı, 3 Mart günü görülen duruşmada ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

‘BAĞIRSAK AMELİYATI YAPTI’

Mahkeme, kararın gerekçesini açıkladı. Gerekçede, “Mızraklı'nın belediye başkanı seçilmeden önce çalıştığı özel hastanede, Lice'de yaralanan bir teröriste hasta kaydı girişi yapılmadan bağırsak ameliyatı yaptığı” ifadeleri yer aldı. Gerekçeli kararda, "Mızraklı'nın terör örgütü yöneticileriyle sıklıkla görüştüğü, KCK'nin Türkiye Meclisi içinde doğal delege olarak illegal faaliyetlerde bulunduğu" iddia edildi.

Gerekçeli kararda, “Mızraklı'nın terör örgütü üyeleri arasında kayıt altına alınamayan para transferlerine kuryelik yaptığı” ileri sürülerek, “bu faaliyetlerin terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmadan, örgütle organik bağ kurmadan mümkün olamayacağı” ifadeleri yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol