HDP'li Oluç: ABD Türkiye'nin kucağına saatli bomba bıraktı

07.10.2019 13:09 SİYASET

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ABD'nin 'IŞİD'li esirlerin sorumluluğu Türkiye'de' açıklamasıyla Türkiye'nin kucağına saatli bomba bıraktığını söyledi. Oluç, "Bunların yaratacağı sorun Türkiye açısından çok büyük bir iç huzursuzluk yaratacaktır" diye konuştu.

Oluç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, yapılan açıklamaların ve gelişmelerin, Suriye'nin kuzeyine ve doğusuna bir askeri harekatın her an başlayabileceğini gösterdiğini belirtti.'ÇÖZÜM ASKERİ HAREKATTA DEĞİL POLİTİKADA'

Suriye ve Irak'ta demokratik rejimlerin tesis edilmesi ve geliştirilmesi için askeri güçle değil, müzakereyle adımların atılması gerektiğini söyleyen Oluç, "Suriye'nin kuzeyine ve doğusuna yapılacak askeri harekat, bu bölgeye huzur, barış ve demokrasi getirmez. Askeri güçle bölge gücü olunamaz.

Çözüm askeri harekatta değildir; çözüm politikadır, demokrasidir, insan haklarıdır, hukukun üstünlüğüdür. Farklı etnik inanç ve kimliklerin eşit bir şekilde varlıklarını koruması, yaşam alanlarını geliştirmesidir. Böyle bir anlayış üzerine bu bölgelerde demokrasi sağlanabilir" değerlendirmesini yaptı.

Suriye'nin toprak bütünlüğü içinde demokratik bir rejimin inşa edilmesi gerektiğini belirten Oluç, "Suriye'nin toprak bütünlüğü, güvenli bölge ile sağlanamaz. Güvenli bölge anlayışıyla toprak bütünlüğü anlayışı uyuşmaz. Komşu bölgedeki demografik yapının değiştirilmesi hamleleri, o ülkeye barış ve refah getirmez, kaos artar" diye konuştu.

AA