birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.04.2020 11:26

HDP'li Paylan: Diyarbakır'da 27 günde neden sadece 500 test yapıldı?

HDP istanbul Milletvekili Paylan, Sağlık Bakanı Koca'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Diyarbakır'da son 27 günde neden sadece 500 adet koronavirüs testi yapıldığı sordu

HDP'li Paylan: Diyarbakır'da 27 günde neden sadece 500 test yapıldı?

Diyarbakır'da koronavirüs salgınının yaygın olarak görüldüğünü belirten HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır'da yapılan test sayısını Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Paylan, Diyarbakır'da son 27 günde neden sadece 500 adet koronavirüs testi yapıldığı sordu.

Paylan, "Diyarbakır gibi salgının yaygın olarak görüldüğü, koronavirüsten ölümlerin olduğu, iki milyona yakın nüfusu olan bir şehirde bu kadar az testin yapılması anlaşılmazdır" dedi.

Paylan Sağlık Bakanı Koca'nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

"Diyarbakır'da neden sadece 500 adet koronavirüs testi yapılmıştır?

Diyarbakır'a ve diğer bölge illerine test dağıtımında ayrımcılık yapılmakta mıdır?

Vatandaşlarımız ne zaman, yaygın, hızlı sonuç alınan, kolay erişilebilir, ücretsiz koronavirüs testlerine ulaşacaktır?"

Aynı zamanda TTB Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç, Diyarbakır'daki gerçek tabloya ilişkin resmi verilerin güvenirliğini sorguladıklarını çünkü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Diyarbakır'da "ölüm yok" dediği dönemde koronavirüs nedeniyle beş ölümün olduğunu söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız