birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.11.2019 16:58

HDP’li Suruç Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

HDP’li Suruç Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı


Gözaltına alındıktan sonra yerine kayyım atanan Urfa'nın HDP’li Suruç Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı.

Emniyette ifade vermeyen Çevik, "Gizlilik" kararı olan dosyada savcıya ifade verdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla gözaltına alınan Çevik’in, savcılık tarafından ayrıca “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ifadesi alındı.

İhalelerin kayyım döneminde yapıldığını, işe alımların ise İlçe Kaymakamı’nın "güvenlik soruşturması"ndan sonra yapıldığını ifade eden Çevik, paylaşımlara dair kayyım atamalarına tepki göstermek amacıyla protesto hakkını kullandığını, sosyal medya paylaşımlarının da suç oluşturmadığını ifade etti.

Avukatlar Sevda Çelik Özbingöl, Ahmet Ceylan ve İsmail Bülbül de, dosyayla ilgili "Gizlilik" kararı alınmasıyla savunma haklarının engellendiğini belirterek, dosyada suç oluşturan bir unsurun bulunmadığını ve Çevik'in serbest bırakılmasını istedi.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Hatice Çevik tutuklandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız