birgün

10° PARÇALI BULUTLU

HDP: Mersin'deki saldırıyı kınıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Mersin'de bir polisin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin yazılı bir açılama yaparak, "Saldırıyı kınıyoruz" dedi.

GÜNCEL 27.09.2022 15:54
HDP: Mersin'deki saldırıyı kınıyoruz
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yazılı bir basın açıklaması yaparak, dün (26 Eylül) Mersin'in Mezitli ilçesindeki polisevine PKK mensupları tarafından gerçekleştirdiği bildirilen saldırıyı kınadı.

Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithar Sancar imzası ile yapılan açıklamada, "Mersin’de yaşanmış olan saldırıyı kınıyor ve karanlıkta bırakılan noktaların da aydınlatılmasının gerekliliğini vurguluyoruz" denildi.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Özellikle seçimlere yaklaşmakta olduğumuz bugünlerde ortalığı bulandırmak, yeni bir şiddet dalgasını ve provokasyonları, Haziran-Kasım 2015 dönemindeki gibi kullanmak amacında olanların bu hevesleri karşısında suskun kalınamaz. Demokratik siyaset alanını daraltmak ve işlevsiz hale getirmek amacında olanların bu hesabını boşa çıkarmak hepimizin demokratik görevidir. Mersin’de yaşanmış olan saldırıyı kınıyor ve karanlıkta bırakılan noktaların da aydınlatılmasının gerekliliğini vurguluyoruz. HDP olarak bizler, şiddet karşısında demokratik siyaseti ısrarla savunma ve uygulama tutumumuzu sürdüreceğiz."

NE OLMUŞTU?

Mersin'in Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi'ne yaklaşan bir araçtan inen kişiler, buradaki polislere uzun namlulu silahlarla ateş açmış, polisler ve PKK’li oldukları belirtilen saldırganlar arasında çatışma çıkmıştı. Saldırıda, polis Sedat Gezer yaşamını yitirmiş, bir polis ise yaralanmıştı. Saldırganların ise yanlarındaki bombayla kendilerini patlattığı belirtilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol