birgün

8° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 21.02.2020 13:34

HDP Şişli Eş Başkanı Öztürk'ün aralarında bulunduğu 9 HDP'li tahliye edildi

13 Ekim'de gözaltına alınan, aralarında HDP Şişli İlçe Eş Başkanı'n da bulunduğu 9 kişi çıkarıldıkları mahkemede tahliye edildi

HDP Şişli Eş Başkanı Öztürk'ün aralarında bulunduğu 9 HDP'li tahliye edildi

HDP Şişli ilçe eş başkanlığı görevini yürütürken gözaltına alınıp tutuklanan Mutlu Öztürk'ün aralarında bulunduğu 9 HDP yöneticisi yargılandıkları dava kapsamında bugün ilk kez hâkim karşısına çıktılar. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savcı, tüm sanıkların adli kontrol şartıyla tahliyesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, Mutlu Öztürk ve 8 HDP yöneticisinin tahliyesine karar verdi.

Duruşmada, sanıklar, bugünün Dünya Anadilinde Konuşma Günü olduğunu hatırlatarak Kürtçe savunma yaptılar. Mutlu Öztürk de Dünya Anadil Günü ve eğitim hakkına değinerek, bir Kürt öğretmen olmasına rağmen kendi anadilini bilmediği için Türkçe savunma yaptığını, bunu Kürtçe savunma kabul edilmesini istedi. Öztürk, devletin adalete ve hukuka bağlı kalması gerektiğini belirterek beraat ettirilmelerini talep etti. Sanık avukatların kanunda tanımlanmış bir suçun işlenmediğini belirterek sanıkların derhal beraat edilmesini talep etti.

Savcı, sanıkların adli kontrol talebiyle tahliye edilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme tutuklu bulunan bütün sanıkların tahliyesine karar verdi. Duruşma 7 Temmuz tarihine bırakıldı.

Ne olmuştu?

13 Ekim 2019'da HDP’nin yedinci kuruluş yıldönümü için Beşiktaş’ta yapılmak istenen etkinlikte gözaltına alınan HDP Şişli İlçe Eş Başkanı Mutlu Öztürk ve sekiz HDP’li, mahkeme tarafından, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarını işledikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Mahkeme, polisin basın açıklaması yapılmasının yasak olduğunu bildirmesine rağmen grubun ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi’ şeklinde slogan atarak ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hakaret ettiği’ öne sürmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız