birgün

21° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.07.2015 14:07

HEMA madencileri, çift asgari ücret hakları için iş bıraktı

HEMA madencileri, çift asgari ücret hakları için iş bıraktı

Bartın'ın Amasra İlçesi'nde HEMA enerjiye ait maden ocağında çalışan 310 işçi, işverenin en az iki asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı.

11 Eylül 2014'te yürürlüğe giren 6552 sayılı kanunda, linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde çalışan işçilere en az iki asgari ücret ödenmesi öngörüldü. Ancak Amasra'da 3 kuyuda faaliyet gösteren HEMA şirketinde çalışan maden işçileri, işverenin bu yükümlülüğü yerine getirmediği gerekçesiyle iş bıraktı.

DHA'nın haberine göre Tarlaağzı Kuyusu'nda çalışan yaklaşık 120 işçi, ocak önünde toplanarak idari binaya yürüdü. İşçilere, şirkette örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan da destek verdi. İşçiler, 'direne direne kazanağız', 'işte madenci işte sendika' sloganları atarak tepkilerini gösterdi.

'İKİ MAHKEME KARARI VAR'
Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı idari bina önünde açıklama yapan GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan, işverinin en az iki asgari ücret yükümlülüğünü yerine getirmesini istedi. İşverinin, en az iki asgari ücreti taban ücret olarak görmediğini, sosyal haklarla beraber işçiye iki asgari ücret ödeme yoluna gittiğine işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

"Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşçi arkadaşlarımız bunu kabul etse bile bizim sendaki olarak kabul etme şansımız yok. Çünkü biz bu konuda iki dava açtık. Mahkemelerin verdiği karar, asgari ücretin çıplak ödenek olduğu, diğer ödeneklerin asgari ücretin dışında olduğuna dair. Bu yönde iki mahkeme kararı var. Burada, 'Size sosyal yardımlarla 2 bin lira verelim' diyeceklerdir. Ama bizler çalışmama hakkını kullanacağız. Buradaki 310 arkadaşımıza biz ne diyorsak o olacak. Yani birimiz hepimiz hepimiz birimiz için buradayız. Eylemi başlatan maden işçisidir. Bitirecek olan da maden işçisi olacaktır."

Şirket yetkilileri ise kendilerinin ocaklarda henüz üretime geçmediklerini bahane göstererek kanunun kendilerini kapsamadığını söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız