birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 21.02.2020 00:17

Her şeye karışıyor ama iş önergelere gelince görev alanına girmiyor

Her şeye karışıyor ama iş önergelere  gelince görev alanına girmiyor

Hüseyin Şimşek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sekiz muhalefet milletvekilinin iktidarın uygulamaları ile ilgili 17 soru önergesini "Cumhurbaşkanlığı’nın görev alanına girmemektedir" diye yanıtladı. Oktay’ın görev alanına girmediğini iddia ettiği önergeler arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan hareketle hazırlanan bir önerge de yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte gensoru ve sözlü soru hakkı milletvekillerinin elinden alınırken en önemli denetim mekanizması yazılı soru önergeleri oldu. İktidar, yazılı soru önergelerinin büyük bölümünü yanıtsız bırakırken çoğunu da yasal süresi geçtikten sonra yanıtlıyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da kendisine gönderilen 17 soru önergesine “Cumhurbaşkanlığı’nın görev alınana girmiyor” yanıtını verdi. Oktay yanıtında, “Bakanlıkların görev ve yetki alanına giren önergeleri, ilgili bakanlık yanıtlamaktadır” dedi.

Oktay, CHP’li Fethi Gürer, Sezgin Tanrıkulu, Cengiz Gökçel, Uğur Bayraktutan, Alpay Antmen ile HDP’li Züleyha Gülüm, Gülistan Koçyiğit ve Muazzez Orhan’ın önergelerini bu şekilde yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın “Görev alanımıza girmiyor” dediği önergeler arasında, HDP’li Züleyha Gülüm’ün Kanal İstanbul projesine yönelik önergesi de yer aldı. Gülüm, bu önergesinde, “Ekoloji ve kent örgütlerinin yanı sıra derneklerin, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin de içinde yer aldığı Kanal İstanbul’a karşı kampanya ile konunun uzmanları ve bilim insanlarının itirazlarına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 'Mutlaka yapacağız' ısrarının arkasında ne var?” sorusunu yöneltti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol