HES iptal edildi ama köylüler hala yargılanıyor

18.01.2018 15:51 ÇEVRE
Rize Şimşirli Köyü'nde yapımı planlanan Şimşirli HES Projesini yapan firmanın 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması' ile 'Enerji Üretim Lisansı'nın iptal edildiği ortaya çıktı. Yurttaşlar ise haklarında açılan kamu davaları ile yargılanıyor.

ÖMER ŞAN / RİZE

Danıştay 13.Dairesi, verdiği kararda DSİ tarafından 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması'nın iptal edilmesi ve EPDK'nın da firmanın 'Enerji Üretim Lisansı'nı iptal etmesi nedeniyle, 'yürütmenin durdurulmasına yer olmadığına' karar verdi.

Toplam 74 km uzunluğunda olan ve 26 ayrı HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisinin önemli merkezlerinden Şimşirli Köyündeki HES projesi, ilk olarak 2009 yılının Ağustos ayında gündeme geldi. Almanya merkezli özel bir firma tarafından geliştirilen HES projesi daha sonra aslen İkizdereli işadamlarının sahibi olduğu bir başka enerji firması olan Onur Ltd.Şti.'ye devredildi.

Köylülere dava üstüne dava

Şirketin çalışmaları sırasında, 28 Mayıs 2014’te köyün içme suyu borusu patlatıldı ve buna karşı 5 köylü, şantiyede tepki gösterince, haklarında ‘alenen zincirleme hakaret’ suçlamasıyla 4, ‘iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle kamu davası açıldı. Köylüler hakkında açılan 3 ayrı davadan 2'si birleştirilirken, devam eden ve toplam 79 kişinin yargılandığı davanın 4.duruşması ise 25 Ocak 2018 Perşembe günü Rize 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Doğaseverler kazandı

Şimşirli'de HES projesinin adından dahi söz edilemeyeceğini kaydeden köylülerden Bahri Bir, "2010 yılının Aralık ayında fiili olarak başlayan Şimşirli Regülatörü ve HES projesi, 7 yıl süren demokratik ve hukuki mücadeleler sonucu sonlandırılmıştır" dedi.

Süreci değerlendiren Bir, "Şimşirli Köylüleri olarak yürüttüğümüz bu mücadele sırasında zaman zaman insanlık dışı müdahalelere maruz kaldık. Aramızda 88 yaşında kadınların da bulunduğu 79 kişiye ceza davası açıldı. Davalar halen devam etmektedir. Tüm bu baskılara rağmen yılmadık, yorulmadık, haklılığımıza inandığımız davamızdan vazgeçmedik. Sonunda sadece Şimşirli Köylüleri değil tüm doğaseverler kazandık. Bu süreçte bizi anlayan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

Köylüler ayrıca, zamanın Başbakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP hükümetine de seslenerek, o gün verilen sözler doğrultusunda, ülke genelinde 10 megavatın altındaki HES projelerinin bir an önce iptal edilmesi çağrısında bulundu.