birgün

9° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 30.12.2020 07:47

HES, tarım alanlarını tehdit ediyor

HES, tarım alanlarını tehdit ediyor

Batman'ın Sason ilçesine bağlı Balbaşı köyü ile Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Kayahan Mahallesi arasında bulunan Zore Çayı üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santralına (HES) tepki gösteren yurttaşlar, vadinin sular altında kalmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Projenin faaliyete geçmesiyle birlikte mahalleye bağlı 4 mezra sular altında kalacak. Bu yerleşim yerleri arasında 90’larda boşaltılan köyler de var. Bazı yurttaşların pandemi sürecinde geri döndükleri köylerine inşa ettikleri evleri su altında kalma tehdidi altında.

2016 yılında ilk olarak gündeme getirilen proje Batman İl Genel Meclisi tarafından reddedildi. Geçtiğimiz eylül ayında tekrar İl Genel Meclisi önüne getirilen proje, oy çokluğuyla tekrar kabul görmedi. Ret kararı, Batman Valisi Hulusi Şahin’in onayına sunuldu, ancak kabul edilmedi. Vali’nin geri gönderdiği proje, AKP’li İl Genel Meclisi başkanının iki oyu olmasından dolayı 11 ret oyuna karşı 12 oyla kabul edildi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Maya Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılacak olan proje, 67 bin 450 metrekare alanı kapsıyor. 49 yıllığına bu şirkete kiralanan projenin ömrü ise 50 yıl.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol