birgün

22° HAFİF YAĞMUR

HGS ve OGS geçişlerinde yeni uygulama: Borç ve bilgiler e-Devlet’te olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın e-Devlet’te hayata geçirdiği uygulama ile yurttaşlar artık HGS ve OGS borç ve bilgilerini görebilecek. Bakanlık, mail ve SMS ile de bilgilendirilecek olan yurttaşın tüm bu hizmetlerden faydalanabilmesi için e-Devlet bilgilerinin güncel olması gerektiğini bildirdi.

GÜNCEL 10.03.2021 13:39
HGS ve OGS geçişlerinde yeni uygulama: Borç ve bilgiler e-Devlet’te olacak
Abone Ol google-news

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, zaman zaman yurttaşların Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) bakiyesi yeterli olmadığı anlarda yaptıkları ihlalli geçişlerle ilgili araç sahiplerini korumak amaçlı bir bilgilendirme hizmeti başlatıldığını açıkladı.

İhlalli geçiş yapan yurttaşların daha önce cezalarla ilgili sorun yaşadıklarını belirten Bakanlık, bu hizmetten önce ceza aldıklarının farkında olmayan yurttaşların e-Devlet’te hayata geçirilen yeni uygulama ile “Araçlarım” bölümüne girerek HGS ve OGS borç ve bilgilendirme hizmeti alabileceklerini kaydetti.

Bakanlık, aynı zamanda bu uygulama ile 15 günlük yasal süreç sonunda ödenmeyen geçiş ücretlerine katlanarak uygulanacak olan idari para cezalarının önüne de geçilmiş olacağını duyurdu.

E-DEVLET BİLGİLERİNİN GÜNCEL OLMASI GEREKİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Köprüsü, İzmir Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, Avrasya Tüneli gibi yap-işlet-devret modellerinde ihlalli geçişlerin sık yaşandığını belirterek, geçiş sonrasında e-Devlet bilgileri güncel olan yurttaşlara 15 gün içerisinde iki kez mail yoluyla ve SMS ile bilgi verileceğini vurguladı.

Araçlarda bulunan HGS geçiş etiketlerinin çeşitli faktörlerden dolayı bozulabildiğini ve yurttaşların genellikle bunun farkına varmadan ihlalli geçiş yaptıklarını kaydeden Bakanlık, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında bu etiketlerin kontrol edileceğine ve yurttaşların bu noktada bilgilendirileceğine de dikkati çekti.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol