birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 15.02.2020 11:56

Hilmi Özkök'ten 'TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi' eleştirilerine yanıt

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 'TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi' eleştirilerine yanıt verdi

Hilmi Özkök'ten 'TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi' eleştirilerine yanıt

2002-2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevini yapan Hilmi Özkök, hakkındaki “TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi” eleştirilerine yanıt verdi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Özkök, "O zaman adı cemaat olan Fetullahçılık kanunen suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye ‘Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi?" dedi.

Özkök, Sözcü'nün sorularını şu şekilde cevaplandırdı:

'FETHULLAHÇI OLDUĞUNU BİLDİĞİM BİRİYLE KONUŞMADIM'

Özkök, Fetullah Gülen'in kendisi hakkında söylediği öne sürülen konuya ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

"Bir yazar sözüm ona Fetullah'a ‘Ordunun tavrı ne zaman değişir, ne zaman demokratikleşir?' diye sormuş, Gülen de ‘Eğer Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olursa' cevabını vermiş. Soruyu sorduğu iddia edilen yazar bu iddiayı 26 Şubat 2005'te yazısında yalanlamıştı. Ancak bu iddia birileri tarafından gerçekmiş gibi gündeme oturtuldu. Soran başka, cevaplayan başka, aleyhinde yorumlanan ben Hilmi Özkök! Amaçları, hükümetle kavga etmediğim için, benimle kavga eden birilerinin beni irticacı, Fetullah'a yakın göstererek etkisizleştirmek, yıpratmak istemeleridir. Benim Fetullah veya Fetullahçılar için söylediğim, onları metheden bir laf bulamazlar. Yurt dışı gezilerimde okullarından hiçbirini ziyaret etmedim. Fetullahçı olduğunu bildiğim hiçbiriyle konuşmadım. Ne bankalarına para yatırdım ne de gazetelerini okudum. Bu konularda bir yanlışım olsaydı bazılarının neler yapacağını tahmin edebilirsiniz."

'MGK KONUŞMALARI GİZLİDİR, AÇIKLANAMAZ'

"2004 Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, o günkü adıyla ‘Gülen Cemaatinin' tehlike ve ulaştığı imkân, kabiliyetleri ve alınması gereken tedbirler konusunda TSK adına ve şahsen onayladığı bir değerlendirme konuşması olduğunu söyleyen Özkök, “Bu konuşma Fethullah yapılanması hakkında MGK kayıtlarında yer alan resmiyet kazanmış görüşlerimdir. Bana Fetullahçılara yakın diye iftira edenlerinki gibi safsata değildir. Bana bu yönde atılan iftiralara karşı ben ‘MGK da bu konuşmayı yaptım' diye kendimi savunmadım ve bu acılara ailece katlanma sabrını gösterdim. MGK konuşmaları gizlidir, açıklanamaz. Daha sonra bu konuşmam her nasılsa önce Taraf Gazetesi'nde yayımlandı, sonra Milliyet Gazetesi'nin bir saygın yazarının makalesinde, son olarak da bir siyasi partinin (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu) sayın Başkanı'nın kürsü konuşmasında aleniyet kazandı” ifadelerini kullandı."

'MİT, DÜŞÜNCE SİSTEMLERİNE BULAŞANLARI BİZE BİLDİRİYORDU'

Özkök, TBMM'de Darbeleri Araştırma Komisyonu'ndaki ifadesi sırasında bir milletvekilinin MGK'de bu konuşmayı yapıp yapmadığını sorduğunu hatırlatarak, “Konu aleniyet kazandığı ve bir milletvekili tarafından TBMM'nde sorulduğu için ‘Evet' cevabını verdim. Malum olduğu üzere MGK kararları hükümete tavsiye niteliğindedir. Bunları uygulayıp uygulamama hükümetin takdiridir. Bunun sonuçlarının izlenmesi benim görevim ve yetkim değildir” dedi.

'FETHULLAHÇILIK, KANUNEN BİR SUÇ DEĞİLDİ'

“Evet, bana diğer bir yanlış yüklenme de görevim sırasında Fetullahçıları ordudan atıp atmadığımdır” diyen Özkök şunları kaydetti:

"Aslında diğer bazı komutanlara da aynı konuda sorular yöneltiliyor. 2002-2006 yıllarında o zamanki adıyla ‘Cemaat' olan Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye ‘Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi? Ancak biz İstihbarat organlarının (MİT ve Emniyet İstihbarat birimleri) bu gibi yapılara veya düşünce sistemlerine bulaşanları bize bildirdiğinde veya biz böyle bir duruma vakıf olduğumuzda bu kişilerin hem askeri hem de irticai örgüt bağlantılarından emir aldıklarını değerlendirerek ‘Disiplinsizliklerine' kanaat getirdik. Bu nedenden dolayı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla ordudan ihraç etmekteydik

O dönemde YAŞ üyesi Başbakan ve Milli Savunma Bakanın kararlara şerh koyduğunu anımsatan Özkök, “Umarım şimdilerde ‘Fetullahçılar niye atılmıyordu' diyenler bu açıklamalarımı düşünürler. Eylemler, vuku buldukları zaman ve koşullar içinde değerlendirilmeli. Benim FETÖ'nün evveli ve sonrasıyla hiçbir ilişkim olmadı” ifadelerini kullandı."

'BATAKLIĞI KURUTAMADIK'

Zararlılar ünlü söylemde belirtildiği üzere ‘Bataklıktaki sivrisinekler' gibidir” diyen Özkök, “Bataklık kurutulmadıkça yok edilemezler. Şimdi bazıları TSK'yı ‘Niçin atmadınız, ne yaptınız?' diye sorguya çekiyor. Biz elimizden geldiği kadar sivrisinekleri bertaraf ettik. Ancak uzun yıllardır var olan bu bataklığı biz kurutamadık. Bana, “TSK'da bu kadar çok Fetullahçı olduğunu, bunların 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunabileceğini bekliyor muydunuz?” diye soruyorsunuz. Ben 2002-2006 dönemini ve birkaç yıl öncesini değerlendirebilirim. Kuvvet Komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı'nın irticai örgütlerle ilgili İstihbarat yetki, sorumluluk ve teşkilatı yoktu. TSK İstihbarat Birimleri sadece savaş istihbaratı konularında faaliyet gösterir” diye konuştu.

'MAHKEME BENİ ISRARLA İFADEYE ÇAĞIRMIYORDU'

Emekliye ayrılalı 14 yılın geçtiğini ifade eden Özkök, Balyoz davasında tanıklığa çağrılma konusunu da hala tartışıldığını söyledi.

Emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök şöyle konuştu:

"İstanbul Adliyesi'nde Ergenekon Davası'na bakan mahkemedeki ifadem sırasında bir avukat, Balyoz Davası'yla ilgili bir soru sormak istedi. Çünkü Balyoz Davası'na bakan mahkeme, arkadaşlarımın ısrarlı başvurularına rağmen beni ifadeye çağırmıyordu. Hakim, bu sorunun davayla ilgili olmadığını, şayet istersem bu soruya cevap verebileceğimi söyledi ve ben Balyoz Davası konusundaki malûm, olumlu ve doğru ifadeyi verdim. Bu ifadem sonradan resmen Balyoz Davası'nın yürütüldüğü mahkemeye gönderildi. Beni ısrarla tanık olarak davet etmeyen bu mahkemeye nasıl ‘sanık tanığı' olarak gidebilirdim? Bilindiği üzere böyle gidenleri Balyoz Mahkemesi dinlemedi."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol