birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 25.11.2019 21:22

Hindistan'da iPhone XR üretimine başlandı

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad, Hindistan'daki ilk iPhone XR'ların üretiminin yapıldığını duyurdu.

Hindistan'da iPhone XR üretimine başlandı

ABD'li teknoloji firması Apple devam eden Çin-ABD ticaret savaşlarının ortasında iPhone XR üretimini Çin'den Hindistan'a taşımaya karar vermesinin ardından ilk cihazların üretiminin gerçekleştiği duyurduldu.

Ülkede ilk iPhone'ların üretiminin yapıldığını açıklayan Prasad, elinde tuttuğu iPhone'un üzerinde yazan, 'Hindistan'da üretilmiştir' yazısını okudu ve "Bugün güzel bir gün" dedi.

Bakan ayrıca, dünyanın en büyük üreticisi ve iPhone için Apple'ın şarj cihazı tedarikçisi olan Salcomp firmasının, Nokia'nın yaklaşık 10 yıl önce kapanan, Chennai yakınlarındaki fabrikasını devralmak üzere anlaşmaya vardığını söyledi.

Prasad, "Nokia'dan kalan ve yaklaşık 10 yıldır kapalı duran fabrika 2020'de yeniden faaliyete geçecek. Bu, neredeyse 10 bin kişiye doğrudan, 50 bin kişiye dolaylı iş imkanı yaratabilir" diye konuştu.

Prasad ayrıca, Hindistan'ın toplam mobil ekipman ihracatının 2019-2020'de 1.6 milyar doları geçmesinin beklendiğini vurguladı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız