birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 16.11.2019 08:28

Hindistan’la da S-400 gerilimi

ABD bir S-400 krizini de Hindistan’la yaşıyor. Hindistan’ın Rusya’ya hava savunma sistemi için ödeme yaptığı iddia ediliyor

Hindistan’la da S-400 gerilimi

Hindistan’ın, ABD’nin satın almasına karşı çıktığı Rusya’nın S-400 hava savunma sistemlerinin toplam ücretinin yüzde 15’ini ödediği ileri sürüldü. Hindustan Times’ın, adının açıklanmasını istemeyen ve S-400 satışıyla ilgili gelişmelerden haberdar olan kaynaklara dayandırılan haberinde, Yeni Delhi hükümetinin geçen eylülde S-400 hava savunma sistemi için Rusya’ya 850 milyon dolar ödeme yaptığı belirtildi.

Haberde kaynaklardan birinin, “Beş sistemin hepsinin teslimatının 2025 yılına ertelenmesi konusunda bazı endişeler vardı. Ancak ödeme yapıldı, ilk sistemin 16 ila 18 ay içinde teslim edilmesi bekleniyor” dediği aktarıldı.

Rusya, teslimata 2020’ye kadar başlayacağını, Yeni Delhi’nin son parçaları en erken 2025’te almasının öngörüldüğünü açıklamıştı. İki ülkenin ABD yaptırımlarından kaçınmak için alternatif ödeme modelleri üzerinde çalıştığı belirtiliyordu.

MISIR’A DA Su-35 UYARISI

Öte yandan Mısır’ın Rusya’dan Su-35 savaş uçağı alma kararı üzerine ABD’den Türkiye’nin de Rusya’dan S-400 almasıyla gündeme gelen Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) uyarısı geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper bir mektup aracılığıyla Mısır Savunma Bakanı’na Rus Su-35 savaş uçaklarını alma kararını iptal etme çağrısında bulundu.

ABD üsleri için Güney Kore’ye çağrı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Güney Kore’nin ülkede konuşlu 28 bin ABD askerinin masraflarına daha fazla katkıda bulunabilecek kadar zengin olduğunu söyledi. Esper, Güney Kore’de konuşlu 28 bin ABD askerinin masraflarını paylaşma konusunda da “Güney Kore zengin bir ülke, savunma maliyetinin karşılanmasına yardım için daha fazla ödeme yapabilir ve yapmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız