birgün

2° KAPALI

Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarına göz yuman AKP'li Erdem: Çok konuşmaya gerek yok

6 yaşındaki kızını 'evlendiren' Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ile fotoğrafları ortaya çıkan AKP’li eski Sancaktepe Belediye Başkanı Erdem'e BirGün ulaştı. Hiranur Vakfı’nda cuma namazı kıldığını söyleyen Erdem, BirGün'ün 'Kaçak yapılara neden göz yumdunuz?" sorusuna “Çok konuşmaya gerek yok” ifadeleriyle yanıt verdi.

GÜNCEL 08.12.2022 16:13
Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarına göz yuman AKP'li Erdem: Çok konuşmaya gerek yok
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Ülke İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’ndaki 6 yaşındaki çocuğun istismarı skandalıyla çalkalanıyor.

Hiranur Vakfı’nın da bulunduğu İstanbul’daki Sancaktepe ilçesinin kurucu belediye başkanı AKP’li İsmail Erdem’in de 6 yaşındaki H.K.G.'nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 'evlendiren' Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ile fotoğrafları ortaya çıktı.

Fotoğrafları CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya hesabından paylaştı. Kaftancıoğlu paylaşımında “İktidarda fotoroman çekmeye meraklı bir kişi var zannediyorduk! Belediye başkanıyken çocuk istismarcılarına en büyük desteği veren, şimdi de AKP Ataşehir ilçe başkanı olan İsmail Erdem’i üzülerek ve utanarak takdimimdir” ifadelerine yer verdi.

CUMA NAMAZI KILMIŞLAR!

Gözlerin çevrildiği eski Sancaktepe Belediye Başkanı AKP’li İsmail Erdem’e ise BirGün ulaştı. Hiranur Vakfı’nda cuma namazı kıldığını söyleyen Erdem, “Benim ilçemde var olan her kurum kuruluşa ziyarete gitmişimdir. Neticede cuma namazına gitmişim (Hiranur Vakfı’na), onlar beni yolculamış. Cemevlerine de ziyarete gidiyorum. Oradaki halkın belediye başkanısınız ve herke selam verip alırsınız. Hiranur Vakfı’na benim bir desteğim olmamıştır. Belediye hizmetleri kapsamın çöp alırım, asfalt dökerim, kaldırım taşı döşerim” dedi.

KAÇAK YAPILARA GÖZ YUMDU

Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarına neden göz yumduğunu ve neden yasal yaptırım uygulamadığını da sorduğumuz İsmail Erdem, bu konuya dair de “Binalar benim döneminden önce inşa edilmişti. Çok konuşmaya gerek yok. Biz gittiğimizde binalar vardı, hizmet ediyordu. İstanbul geneline Türkiye geneline baktığımız zaman her şey kanunlar çerçevesinde vardır uygulanmıştır” diye konuştu.

SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

“Yapılanlar siyasi itibarsızlaştırma ve yargı karşısında herkes cevabını alacak” diyen Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her türlü çocuk istismarına, çocuğa uygulanan şiddete veya cinsel cinsel istismara şiddetle karşıyız. Nefret ediyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Orada öyle bir şey olmuş ise nefretle, şiddetle aynı şekilde kınıyoruz. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bizim resmimizi kullanması siyasi ahlaka sığmayan hareketler. Yıllardır siyaset yapıyorum, STK’ların içerisindeyim ve şuana kadar milyonların üzerinde fotoğraf karemiz vardır. Benimle fotoğraf çektirmek isteyen, esnafa selam verirken tokalaşırken insanların sicil kaydına mı bakıyorum?”

Öte yandan AKP’li Erdem birçok sorumuzu da yanıtsız bırakarak telefon görüşmesini sonlandırdı.

DEFALARCA MAKAMINDA MİSAFİR ETMİŞ

AKP’li Erdem’in sosyal medya hesabından Hiranur Vakfı ile ilgili çok sayıda paylaşım yaptığı, makamında vakfın yöneticileri defalarca misafir ettiği, vakfın etkinliklerine katıldığı görüldü. Erdem’in paylaşımları şu şekilde:

-11 Eylül 2012: Milletvekilimiz Sn. Metin Külünk, İlçe başkanımız Sn. Azmi Ekinci ile beraber Hiranur Vakfı’nda ziyaretteyiz.

-9 Haziran 2013: Yurtiçinden Yurtdışından Binlerce Kur'an Aşığı Hiranur Vakfı'nda icazet merasiminde.

-29 Ocak 2014: Hiranur Vakfı yöneticilerini belediyemizde misafir ediyoruz. Kendilerine çalışmalarında başarılar dilerim.

-20 Mart 2015: Hiranur Vakfı'nda Cuma namazı sonrası Yusuf Ziya Gümüşel hocamız ve cemaatle hasbihal ettik.

-27 Temmuz 2016: Yusuf Ziya Gümüşel hocamız ve Hiranur Vakfı hocalarımızı belediyemizde misafir ettik.

-16 Kasım 2016: Hiranur Vakfı yöneticilerini belediyemizde misafir ettik.

-4 Aralık 2016: Hiranur Vakfının düzenlediği İcazet Merasimine katıldık. Kurs öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

-25 Mart 2017: Hiranur Vakfı’nda Genel Başkan Yardımcımız Sn. Mustafa Ataş beyfendi ile birlikte komşularımızla bir araya geldik.

-8 Mayıs 2017: Hiranur Vakfı yöneticilerini belediyemizde misafir ettik.

VAKIF İÇİN İKİ DEFA İMAR PLANI DEĞİŞTİRİLDİ

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, İsmail Erdem döneminde Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarına göz yumdu. Geçen mart ayında Sancaktepe Belediye Meclisi’nde CHP’li meclis üyelerinin itirazına rağmen AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla Hiranur Vakfı tarafından imarına aykırı olarak kullanılan arazinin fonksiyonu değiştirildi. Vakfın yaptığı binalar yasal hale getirildi. Vakfa ait arazinin “açık-kapalı semt spor alanı” fonksiyonu iptal edilerek özel eğitim tesisi alanına alındı. İmarı değiştirilen arazinin yanı başında vakfın merkezi ve yatılı Kuran kursu bulunuyor.

2017 yılında da Hiranur Vakfı için bir imar planı değişikliği daha yapıldı. Vakfın merkezinin yer aldığı arazi spor alanı iken adım adım ‘Özel Eğitim Alanı’na dönüştürüldü. Teklif, o dönem AKP’nin yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meclisinde CHP’li üyelerin ‘ret’ oyuna karşın AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Vakıf, yeni imar planları kesinleşmeden çok önce alanı duvarlarla çevirdi ve inşaatı bitirdi.

MECLİS ÜYESİNİ ÜSTÜ KAPALI TEHDİT ETMİŞLER

Dönemin CHP’li Meclis üyesi Servet Baylan BirGün’e yaptığı açıklamada cemaat üyelerinin o dönem kendisini üstü kapalı tehdit ettiğini söyledi.

Baylan o dönem yaşadıklarını şöyle anlattı: “Söz konusu alan 2017’de spor alanıyken özel eğitim alanıyken duvarla çevirmişlerdi ve araziyi kullanıyorlardı. O zaman haberleştirildi bu konu. Hiranur Vakfı’nın yetkilisi olduklarını belirten cemaat üyeleri telefonla beni aradılar ‘kamuya hizmet eden vakıfız biz ve siz bizimle ilgili nasıl böyle konuşursunuz?’ dediler. ‘Sizinle bizim belirleyeceğimiz bir yerde görüşmek istiyoruz’ dediler. Ben de ‘bu ne demek oluyor? Benim belirlediğimiz yerde görüşeceğiz ne demek? Siz beni tehdit mi ediyorsunuz?’ dedim. Kendileriyle sadece CHP ilçe binamızda veya belediyedeki grup odamızda görüşeceğimi söyledim. ‘Biz bunun peşini bırakmayacağız dediler.’ Dönemin Belediye Başkanı AKP’li İsmail Erdem bu vakfa yardım ediyordu. Korudukları ve kolladıkları bir vakıftı Hiranur Vakfı.”

DERNEK VE VAKIFLARA DESTEK ŞİMDİ DE SÜRÜYOR

CHP’li Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi İlknur Ünlü ise “Sancaktepe Belediyesi’nce yıllardır Ensar Vakfı başta olmak üzere bu tür dernek ve vakıflara yardımlar yapılıyor, imar rantları sağlanıyor. Daha önce FETÖ’ye yapılan destekler 15 Temmuz’dan sonra yine yandaş gördükleri dernek ve vakıflara yapılmaya başlandı. Dernek ve vakıflara İsmail Erdem döneminde yapılan destekler mevcut Belediye Başkanı AKP’li Şeyma Döğücü döneminde de hız kesmeden devam ediyor. Belediye Meclisi kararı olmadan bu yandaş dernek ve vakıflara ne tür yardımlar yapılıyor? Veya yardım yapılıyor mu bilmiyoruz?” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol