birgün

27° AÇIK

Historic low: Turkish Lira fell to 4,04 against USD

BİRGÜN DAİLY 05.04.2018 13:11
Historic low: Turkish Lira fell to 4,04 against USD
Abone Ol google-news

The Turkish Lira has fallen to another historic low against the United States dollar on April 5, amid worries over a trade war and a series of geopolitical and economic risks.

The value of the lira fell to 4.0437 against the dollar with the latest shift and was reported at 4.9637 against the euro, also coming close to a record.

Early on Thursday, the lira was at 4.01 against the dollar and 4.93 against the euro.

The latest weakening trend came one day after official data showed the country’s annual inflation rate was still above 10 percent.

According to analysts, Turkey’s high inflation and current account deficit, as well as an escalation in its geopolitical risks, have played a key role in pushing down the lira’s value.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol