Hizbullah’ın Konya’da 38 gün boyunca işkence ettikten sonra katlettiği Müslüman feminist yazar Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç, HÜDAPAR’ın AKP listelerinden seçime girmesi hakkında “HÜDAPAR'ın bir katliam örgütü olduğunu biliyoruz. Bunların legal vaziyete geçmesi şartlar gerektirdiği için. Bunlarla ittifak yapmayı kanımız donarak izliyoruz, doğru bulmuyoruz” yorumunda bulundu.

Hizbullah’ın katlettiği Konca Kuriş’in ağabeyi: HÜDAPAR bir katliam örgütü, ittifak kanımızı dondurdu

Hizbullah tarafından 1998 yılında kaçırılan ve Konya’da bir mezar evde 38 gün sorgulandıktan sonra domuz bağıyla katledilen Müslüman feminist yazar Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç, HÜDAPAR'ın AKP listelerinden seçime girmesine tepki gösterdi. Genç, “Politikacıların bir kısmının karakteri maalesef hak üzere değil. Vicdanları elveriyor mu böyle laf etmeye?” diye sordu.

halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç, HÜDAPAR’ın AKP’nin listelerinden seçimlere katılmasına tepki gösterdi.

Alınan kararı “Bizim kanımıza dokundu” diye yorumlayan Genç,“HÜDAPAR'ın ne olduğunu biz aile olarak biliyoruz. Edip Gümüş, Cemal Tutar ve Hüseyin Velioğlu işin tepesiydi. Velioğlu’nu ölü ele geçirdiler, Gümüş ve Tutar’ı tutukladılar, 2011’de serbest bıraktılar. Davul zurnayla kaçtılar. Ondan sonra bu kişi (Gümüş) Hüda Par’ı kurdu. Hüda Par’ın bir katliam örgütü olduğunu biliyoruz. Bunların legal vaziyete geçmesi şartlar gerektirdiği için. Bunlarla ittifak yapmayı kanımız donarak izliyoruz, doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“KİMSE AKLIMIZLA ALAY ETMESİN”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HÜDAPAR’ın terör örgütleriyle bağlantısı olmadığı yorumuna “Buna çocuklar bile inanmaz” diyen Genç, “Türkiye’de buna kargalar güler. Ayıp bir şey. Aklımızla kimse alay etmesin. Toplumun bir vicdanı vardır. Bu vicdanda bu kişiler nasıl görülüyor, ona bakmak lazım. O öyle dedi diye öyle olmuyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIN AİLESİ KORKUDAN ŞİKAYETİNİ YAPAMAMIŞ”

1998 yılında kardeşi Konca Kuriş’in cesedinin teşhis edilme sürecini de anlatan ağabey Mehmet Genç şunları söyledi:

“Dişlerini yaptırmak için alınmış ölçü vardı. Onu Mersin’den getirdik. Damağına oturttuk. Çünkü yüzü erimişti, tanınmıyordu. Bir de ayak parmağından oğlu teşhis yaptı. İstanbul Terörle Mücadele Müdürü şunu dedi: ‘Konca hanımla beraber 3-4 erkek cesedi daha var.’ Bu cesetler kim biliyor musunuz? Kanım dondu o zaman. Van’da çocuklar futbol oynuyor. Hizbullahçılar bunları uyarıyor. ‘Sakın top oynamayın, kötü olur.’ Çocuk bunlar, 13-14 yaşında. 3-4’ünü kaçırıyor, Konya’da infaz ediyorlar. Ve buraya gömüyorlar. Sebebi futbol oynamaları. Ya kardeşim, toplumun vicdanı nerde? Filistin’de ölen çocuğu savunuyorsun, buradaki Kürt çocuğu niye unutuyorsun? Çocukların ailesi korkudan şikayetini yapamamış.”

Genç, HÜDAPAR’ın, AKP listelerinden seçime girmesine dair ise “Birisi bir kale kazandı diye ülkeni teslim edemezsin. Biz Yörüğüz. Toros’un Yörükleri. Anneannem, babaannem… Bunlar beşi bir yerde kalpak vurup yedi kat etek giyen kadınlar. Mustafa Kemal’in sözü bizde sabittir. O da nedir? “Torosların Yörük çadırından duman tütüyorsa korkma, Türkiye’ye bir şey olmaz.” Bugün o Yörükler nerede? Kentte. Umutsuz değilim. Kafamız, kalemimiz çalışır. Biz Allah'a sığınmışız. Vekilimiz Allah. Allah bildiği gibi yapsın” ifadelerini kullandı.