birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 12.03.2020 08:21

Hizmet işkolunda maaş almak bile mucize!

Euphoria Fitness’ta yaşananlar hizmet işkolunda çalışanların durumunu gözler önüne seriyor. Çalışanlar içeride maaşları kaldığı için istifa edemiyor. Patronlar maaşını alamadığı için istifa edenleri şirketi yarı yolda bırakmakla suçluyor ve maaşlarını yatırmıyor

Hizmet işkolunda maaş almak bile mucize!

HABER MERKEZİ

Euphoria Fitness ve Health Club’da çalışanların uzun süredir maaşlarını alamadıkları ve firmayla mahkemelik oldukları bildirildi. Şirket çalışanlarının bir kısmı maaş alamadığı için istifa ederken bir kısmı ise içeride kalan maaşlarını alabilmek için çalışmaya devam ediyor. Öte yandan bir çok çalışan ise şirketi mahkemeye verdi. Euphoria’da yaşananlar ise Türkiye’deki güvencesiz emek rejimine ilişkin fikir veriyor. Zira çalışanların aktardığına göre patron maaş alamayan işçilerin istifa etmesini şirketi yarı yolda bırakmak olarak tanımlıyor. Yine işçilerin aktardığına göre şirket personel maaşlarını vermezken patron yurtdışı seyahatlerine gidiyor.

Eski Euphoria çalışanı Sena Ulukan maaşını alamadığı için istifa edenlerden. Sürece ilişkin yaşadıklarını gazetemize anlatan Ulukan, içeride kalan maaşını almak için mahkeme yoluna başvuracağını söyledi ve yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Orada yaklaşık 2 ay çalıştım. Aralık ayında girmiştim ve işten çıkışım birkaç gün önce gerçekleşti. Şu an ikinci maaşların yatması gerekiyor ama ben henüz ilk maaşımı alamadım. Hiç para alamadım oradan. Bu konuyla ilgili sürekli tesis müdürüyle görüşüyorum ama açıkçası cevap bile verilmiyor. Sürekli arıyorum. Muhasebede aynı şekilde sürekli maaşın ne zaman yatacağının belli olmadığını açıklıyorlar. Ben artık arabulucuya gitmeye karar verdim. Adliye’ye gideceğim hatta bunu da belirttim tesis müdürüne. Hâlâ belli değilse adliyeye gideceğim dedim ve buna da cevap vermedi. Aslında biz en iyi durumda olanlarız. İçeride çok daha kötü durumda olanlar vardı. Muhtemelen onlara bu ay yatırmış olabilirler. Hepsi rapor almışlardı ama sanırım yatırdılar çünkü çoğu çalışmaya başladı. Herkes bu şekilde.”

Öte yandan sadece i.şten ayrılanlar değil aynı zamanda hâlâ çalışanlar da yaşadıklarından son derece rahatsız. Euphoria’da çalışmaya devam eden M. U. Kimsenin maaşını alamadığını ancak şirket patronlarının Avrupa gezintilerinde sosyal medyaya helikopterden fotoğraflar koyduğunu aktardı. Mevcut M.U çalışan yaşadıkları süreci şu şekilde anlattı;

“Kimse maaşını alamıyor. 30’a yakın işçi çalışıyor bu şubede. Herkesin maaşları içeride. Bir 40’a yakın işçide işi bırakmış. Bir yıldır maaşlarını alamıyorlar. Bunlarda küçük bir meblağ değil yani. 15- 20 binlik bir meblağ. Patronlar helikopterle Avrupa’da geziyor ama burada emekçi insanların emeğini hor görüyorlar, hiçe sayıyorlar yani böyle bir durum söz konusu. İşçiler şu an mahkemelik olmuş durumda. İşten çıkanlar mahkemelik olmuş durumda işte kalanlar ise içeride paraları var diye çıkamıyorlar. Çıksalar bile siz gittiniz, gittiğiniz için bizi yarı yolda bıraktınız o yüzden paranızı vermiyoruz diye insanları tehdit ediyorlar. Buradaki insanlar garibanlar. Mahkemeyle uğraşacak paraları dahi olmayan insanlar. Ben burada 1 aylık bir işçiyim. Bu durumu görmekten hoşnut değilim ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Yazık günah insanların haline, burada çocuğu olan insanlar çalışıyor paralarını alamıyorlar. O insanlar burada rezil oluyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız