birgün

23° AZ BULUTLU

KADIN 18.02.2020 07:23

Hoca katilinden suç duyurusu!

Akademisyen Ceren Damar’ı öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’in, baba Mustafa Damar hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan Hikmet hakkındaki kararın ise 21 Şubat’ta çıkması bekleniyor

Hoca katilinden suç duyurusu!

Burcu CANSU

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4’üncü kez hâkim karşısına çıkacak.

Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan müebbet hapisle yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Hikmet’e verilecek cezanın 21 Şubat’taki duruşmada açıklanması bekleniyor. Karar duruşması öncesi sanık Hikmet’in, Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar hakkında suç duyurusunda bulunduğu açığa çıktı.

SOSYAL MEDYAYI 'GEREKÇE' YAPTI

Sanık Hikmet, baba Damar hakkında kamu davası açılmasını talep etti, ‘şikayet’ dilekçesinde ise şunları öne sürdü: “Sosyal medya paylaşımlarında avukatımı da hedef alarak ve hedef göstererek savunma hakkımı etkin yerine getirmemi engellemekte, avukatımı baskı altına alarak şahsımın savunma görevini hakkıyla yerine getirmesini engellemeye çalışmaktadır. Avukatım yapılan haksız saldırılardan zarar görmüş ve savunma hakkım zedelenmiştir.” Savcılık, baba Mustafa Damar hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ hükmetti.

‘ADALET BEKLİYORUZ’

Yaşananlara ilişkin BirGün’e konuşan baba Damar, “Katil, kamuoyuna açık açıklamalarımı gerekçe göstererek hakkımda kamu davası açılmasını talep etse de talebi reddedildi” dedi ve ekledi: “Yargılama sürecinde iftiralarla ve çirkin ithamlarla karşılaştık. Dava süreci boyunca tanık ifadeleri de dahil olmak üzere işlenen cinayet bütün belgeleri ile ortaya konuldu. Sanık ise savunma adı altında iftiralar attı, yalancı tanıklar dinletti. Sanık avukatı savunma hakkının arkasına gizlenmeye çalıştı. Bu dava sadece Ceren Damar davası değil. Bu dava toplumun davası, görevini yapan bir kamu görevlisinin katledilmesi davasıdır. Basit bir cinayet davası değil. Bu nedenle kamuoyunun tamamını ilgilendiren bu davada 21 Şubat’ta adalet bekliyoruz.”

‘İNDİRİM UYGULANMAMALI’

Damar ailesinin avukatı Prof. Çetin Arslan ise şu ifadeleri kullandı: 21 Şubat'taki duruşmada son savunmanın ardından kararın açıklanmasını bekliyoruz. Sanığın fiilden sonraki davranışları, delil karartmaya yönelik yaptıkları, iftira niteliğindeki beyanları, herhangi bir indirimin uygulanmasını mümkün kılmamaktadır.”

DÜZCE’DE KADIN CİNAYETİ

Düzce’nin Cumayeri ilçesinde evli olduğu Ziya Pirdal tarafından bıçaklanan Özlem Pirdal hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Ziya Pirdal, yaşadıkları dairede sabaha karşı Özlem Pirdal’ı bıçakladı. Ardından Ziya Pirdal evden uzaklaşırken, çevredekilerin haber vermesi üzerine eve gelen sağlık ekipleri, Özlem Pirdal’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Olay sonrası evden kaçan fail, polis ekiplerince yakalanıp, gözaltına alındı. Özlem Pirdal’ın cansız bedeni ise otopsi için Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Öte yandan Eskişehir’de kıskançlık bahanesiyle eşi Hafize Fidan’ı bıçaklayarak öldüren Ferhat Fidan, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

hoca-katilinden-suc-duyurusu-689594-1.

CİNSEL SALDIRI YARGIYA TAŞINDI

İstanbul’da Öykü isimli stajyer avukat, yanında çalıştığı avukat M.K.’nin cinsel saldırısına uğradığını belirterek, suç duyurusunda bulundu. Sosyal medya üzerinden, “Can güvenliğimden endişe ediyorum” diyerek avukat M.K.’nin cinsel saldırısına maruz kaldığını duyuran Öykü, dün 6 avukatı ile birlikte Bakırköy Başsavcılığı’na gitti ve M.K. hakkındaki şikayet dilekçesini teslim etti. Öykü’nün açıklasının ardından söz konusu avukatın başka kadın avukatlara dönük cinsel saldırılarının olduğu açığa çıktı. Cinsel saldırı şikâyetleri ile ilgili İstanbul Barosu’na ‘harekete geçme’ çağrısının yapılmasının ardından İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu açıklama yaptı: “Şikâyetler hakkında soruşturma açıldı ve disiplin kuruluna sevk edildi. Öykü’nün anlatımı için de re’sen soruşturma açılacaktır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız