birgün

17° AÇIK

DÜNYA 05.07.2021 11:50

Hollanda'da negatif test sonucuyla girilen partide en az 165 kişi Covid’e yakalandı

Hollanda'nın Enschede kentide düzenlenen bir partiye katılan 600 kişiden en az 165'inin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Hollanda'da negatif test sonucuyla girilen partide en az 165 kişi Covid’e yakalandı

Hollanda'da koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından, ülke genelinde eğlence mekanlarına negatif koronavirüs testiye girme şartı getirilmişti.

Ülkenin Enschede kentinde bulunan Aspen Valley isimli diskoda düzenlenen bir partiye ise, etkinliğe katılan 600 kişiden en az 165'inin sahte belgeyle girdikleri tespit edildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; eğlence mekanına girişte aşı belgesi veya test sonucu negatif gösterilmesi zorunlu olmasına rağmen, partide tam olarak kaç kişinin enfekte olduğu tespit edilemedi.

Enschede Belediyesi yetkilileri, ziyaretçilerin testi atlatmak için sahte QR kodu kullanmış olabileceklerini açıkladı.

Ülkedeki vaka sayısındaki azalmanın ardından hükümet, gevşemenin 4. aşamasını 3 Temmuz yerine 26 Haziran'a çekme kararı almıştı.

Diskoda bir ziyaretçi listesi olmadığı için katılımcılar tam olarak tespit edilemedi. Bunun üzerine, belediye ve halk sağlığı ekipleri partiye katılan herkese koronavirüs testi yaptırma çağrısında bulundu.

Enschede Belediyesi'nden bir yetkili tarafından basına yapılan açıklamada, ziyaretçilerin birbirlerine negatif sonuç veren QR kodu vermiş olabileceğinden şüphelendiklerini söyledi.

Mekandakilerin tamamen içeride kalması gerektiği halde katılımcıların istedikleri zaman girip çıktığını söyleyen yetkili, diskoya girebilen katılımcıların dışarıdakilere negatif test sonucu vermiş olabileceğini söyledi.

Öte yandan, partiye katılanlarda koronavirüsün hangi varyantının görüldüğü de araştırılıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol