birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.09.2018 15:48

Hrant Dink davası Aralık'a ertelendi

Hrant Dink davası Aralık'a ertelendi

Hrant Dink cinayetinden yargılanan kamu görevlilerinin 83’üncü duruşması görüldü. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, 11 tanığın dinleneceği bir sonraki duruşmayı Aralık’a erteledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin açılan 6’sı tutuklu 85 sanıklı davanın 83’üncü duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu sanıkların SEGBİS ile bağlandığı duruşmada, ev hapsinde olan sanık Ali Öz ile tutuksuz sanık Niyazi Malkoç hazır bulundu.

Almanya’da yaşayan ve hakkında arama kararı bulunan dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi Niyazi Malkoç’un dün ifade vermek için adliyeye geldiği öğrenildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce açılan celsede ifadesi alınan Malkoç’a yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

YILMAZER SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Duruşmaya SEGBİS ile katılan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer, tahliyeye ilişkin bir talebi olmadığını söyledi. Dosyaya gelen üçüncü iddianamede tarafına yöneltilen suçlamalara ilişkin beyanda bulunmadığını belirten Yılmazer, savunmasını yapmak için mahkemeden süre talep etti. Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da ifadesine katılamadıkları Malkoç’un sorgusuna hazırlık yapmak için süre talebinde bulundu. Almanya’da yaşadığını ve orada çalışmaya başladığını söyleyen Malkoç, “Eğer yasak devam ederse çalıştığım işten olurum ve Alman devletinin verdiği ikamet ile oturma iznini kaybederim" diyerek yasağının kalkmasını istedi.

GELECEK CELSE TANIKLAR DİNLENECEK

Ara kararını açıklayan mahkeme, Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Hamza Celepoğlu, Muharrem Demirkale, Yavuz Karakaya ve Ercan Gün’ün tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, Yılmazer’in “Tasarlayarak öldürme”, Akyürek’in de “İhmali davranışla öldürme” suçundan tutukluluklarının devamına karar verdi. Mahkeme, tutuklulukta geçen süreyi göz önüne alarak Yılmazer’in “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlamasından, Akyürek’in de “Resmi belgede sahtecilik yapma” ve “Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme” suçlarından tahliyesine karar verdi. Malkoç’un yurtdışı çıkış yasağını kaldıran mahkeme bir sonraki duruşmayı 18, 19, 20 Aralık’a erteledi.

Aralık ayında görülecek duruşmada 11 tanık dinlenecek.

(MA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol