birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 18.12.2018 15:19

Hrant Dink davası başladı: Korumak için kimin harekete geçmesi gerektiğini bilmiyorum

Hrant Dink davası başladı: Korumak için kimin harekete geçmesi gerektiğini bilmiyorum

Dink cinayeti davası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Duruşmaya tutuklu sanıklar dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek katıldı. Diğer tutuklu sanıklar da SEGBİS aracılığıyla bulundukları cezaevlerinden duruşmaya katıldı. Halen ev hapsinde bulunan dönemin Trabzon İl Alay Komutanı Albay Ali Öz ve dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi Müdürlerinden Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürü Reşat Altay Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklar davaya katıldı. Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Hülya Deveci, Sebu Aslangil, Bahri Belen, İnci İşbulur ve sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu. Dava yarın ve perşembe günü de devam edecek.

Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de takip etti.

'İstihbarat yazılarını görmedim'

Duruşmada tanıkların dinlenmesine başlandı. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstihbarattan sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan daha sonra Rize Emniyet Müdürü olan Şammaz Demirtaş tanık olarak dinlendi.

Demirtaş, Dink'in öldürüleceğine dair istihbarat raporundan haberinin olmadığını söyledi. Dink cinayetini olaydan sonra basından duyduğunu, raporu ise Müfettişlere ifade verirken gördüğünü söyledi.

Demirtaş, şunları söyledi,

''İstihbarat raporları Trabzon İstihbarat Şubesi İstanbul İstihbarat Şubesine göndermiş. Yazının bana gösterilmesi gerekmezdi. Benim görmemem normal. Şube Müdürü, yazıyı altlarına iletilir. İstihbarat Daire Başkanlığı ise bu süreci koordine eder. Yazılara bakar, eksiklerine bakar, yakalama operasyonu dönüşürse o süreci takip eder. Gelişmelerin ciddiyetine göre bana bilgi verilir. Bu bilgi yazılı olmak zorunda değildir. Ben herhangi bir bilgi almadım.''

''Çalışma şekline göre eleman kaynaklı ya da teknik dinlemeden hedef belirlenmişse, hedef takip edilir. İstanbul'a gidecekse, İstanbul'a kadar takip edilir, İstanbul'daki takip eden elemanlara teslim edilir. Şahsın ne zaman geleceği bilinmiyorsa bu da bildirilmeliydi. Dinleme ve takip kararları alınabilirdi. Yasin Hayal'in İstanbul'da abisini yanında kalacağı söyleniyor. Orası da periyodik olarak kontrol yapılabilirdi. Trabzon ne bilgi aldıysa İstanbul'a aktarması lazımdı.''

''Hrant Dink'e yönelik olarak, bir koruma yönetmeliği vardır. O çerçevede işlem yapılması gerekiyordu. Yakın koruma konusunda kimin süreci başlatacağını ben bilmiyorum. İstihbarat Şubesi'nin bilgiyi Koruma Şubesiyle paylaşması gerekiyordu. Hayati endişe varsa bilgi verilmeliydi. İstihbaratın çalışma yönergelerinede böyle bir madde olduğunu hatırlıyorum.''

Demirtaş, Emniyet Müdürü Yardımcısı olarak, şubeler üzerinde denetim görevi olmadığını da söyledi.

'Dink için koruma tedbiri alınmalıydı'

Demirtaş, sanıkların ve Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun sorularını da yanıtladı.

Bakırcıoğlu, Demirtaş'ın daha önce müfettişlere verdiği ifadesinde, istihbarat raporunun kendisine gösterilmesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Demirtaş, ''Benimle paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Şube Müdürünün insiyatifinde ama bu yazının üstlere aktarılması gerekirdi. Bu benim düşüncemdir'' dedi.

Dink'in öldürülmeden önce devam eden davalarında protesto gösterileri yapıldığını ve sansasyonel olaylara karşı gerekli koruma tedbirlerinin alındığını söyleyen Demirtaş, sansasyonel olaydan kastının sorulması üzerine ''Küfür, hakaret ya da fiziki saldırı da olabilir. Dink'in öldürülmesi de bu kapsama girer'' diye yanıt verdi.

Demirtaş, elinde Dink'le ilgili davalarında yapılan protestolar dışında herhangi bir bilginin kendisine gelmediğini söyledi. Demirtaş, adli bir görev ve yetkisi olmadığını söyledi.

Demirtaş'a ''İstanbul Emniyet Müdürü ve Yardımcıları sadece protokol görevi mi yapar?" diye soruldu. Demirtaş, ''Evet'' diye yanıt verdi.

Dink Ailesi avukatlarından Bakırcıoğlu, Orhan Pamuk'un duruşmalarında meydana gelen olaylardan sonra Pamuk hakkında somut ölüm tehdidi olmamasına karşın koruma tedbiri alındığını hatırlattı.

Demirtaş ''Aynı koruma süreci Hrant Dink için de alınabilirdi'' dedi.

Hrant'ın Arkadaşları Adliye önündeydi

Duruşma öncesinde Hrant'ın Arkadaşları, Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Bülent Aydın, şunları söyledi.

''19 Ocak 2007'de öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayeti Davası 84. duruşması için adalet nöbetindeyiz. Bir ay sonra 19 Ocak günü Hrant Dink'i katledilmesinin 12. yılında Agos Gazetesi'nin önünde vurulup düştüğü yerde anacağız. Cinayet davasının ardından gelen aylarda 12. yılını dolduracak. Biz Hrant'ın Arkadaşları ilk duruşmadan beri buradayız. Adalet talebimizi haykırmaya ve Hrant için adalet demeye devam ediyoruz. 6'sı tutuklu 85 sanığın yargılandığı davada bu hafta yapılacak duruşmalarda mahkemenin davet ettiği tanıklar dinlenecek. Hrant Dink'in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana ve bu alçakça cinayetin hesabı tüm ortaklardan sorulana kadar bu dava bitmiş olmayacak.''

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol