birgün

17° AÇIK

HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini yükseltti: "Daha belirgin şekilde değer kaybedecek"

HSBC, Türkiye için yıl sonu kur tahminini 19,5’e yükseltti. Kurum tarafından yapılan değerlendirmede, "Türk Lirası'nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz" denildi.

EKONOMİ 10.08.2022 11:02
HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini yükseltti: "Daha belirgin şekilde değer kaybedecek" Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İngiltere merkezli HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 17,5’ten 19,5’e yükseltti.

Bloomberg HT'nin haberine göre, kurumun notunda, "Mevsimsel turizm gelirlerinin daha az destekleyici olması ve Avrupa’da resesyon baskısı ile ihracatın zayıflamaya devam etmesiyle Türk Lirası'nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Kurum 2023 ikinci çeyrek sonu için de tahminini 18,2’den 21’e yükseltti.

LİRALAŞMA STRATEJİSİ VE CARİ AÇIK VURGUSU

Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kur Stratejisti Murat Toprak imzalı notta, Türk Lirası'nın son aylarda yükselen enflasyonun reel faizleri daha da baskılaması, liralaşma stratejisinin ilk çoşkusunun kalmaması ve cari açığın genişlemesiyle birlikte değer kaybettiğine işaret edildi.

Para politikası duruşunda önümüzdeki dönemde değişiklik olacağına dair bir işaret bulunmadığı belirtilen notta, kur korumalı mevduatın yurt içi yerleşiklerin büyük döviz alımlarını önlemede rol oynamaya devam ettiği değerlendirmesi yapıldı.

Notta, şu ifadelere yer verildi:

"Bize göre Türk Lirası için temel makro risk, bozulmanın beklentilerin üzerinde gerçekleştiği ödemeler dengesi dinamikleri ile ilgili. Rekor seviyelere yakın olan dış ticaret açığı, cari açık, turizm sektörünün en güçlü olması gereken bir dönemde dahi genişletiyor. Mevsimsel turizm gelirlerinin daha az destekleyici olması ve Avrupa’da resesyon baskısı ile ihracatın zayıflamaya devam etmesiyle Türk Lirası'nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol