birgün

14° AÇIK

HTŞ’den Suriye ordusuna saldırı

GÜNCEL 03.02.2023 06:30
HTŞ’den Suriye ordusuna saldırı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Umut SERDAROĞLU

El Kaide’nin eski Suriye kolu olan Heyet Tahrir el Şam (HTŞ), Suriye ordusuna saldırı düzenledi. İdlib’in büyük çoğunluğunu kontrol eden HTŞ’nin Kafr Ruma yakınlarında, bir askeri karakola top mermileri ve roketlerle saldırı düzenlediği belirtildi. Saldırılar sonucu, 11 Suriye askerinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Saldırı hakkında BirGün’e konuşan Araştırmacı Gazeteci Sarkis Kassarjian, Türkiye ve Suriye arasında normalleşme görüşmelerinin ardından HTŞ’nin saldırılarında artış yaşandığını aktardı. HTŞ’nin iki ülke arasındaki normalleşme görüşmelerine sert tepki verdiğini hatırlatan Kassarjian şöyle konuştu:

“Türkiye’nin bölgede belirli sorumlulukları var. Bu sorumluluklar Astana görüşmelerinde alındı. Rusya, hükümet güçlerinin bir gerginlik yaratmayacağını, ateşkese uyacağının garantörü olmuştu. Türkiye de muhalefettekilerin garantörü olacağını söylemişti. Astana anlaşmasına göre Türkiye, gerginliğin artmaması için HTŞ’nin saldırılarına yönelik önlem alması gerekiyor. Mesela Ankara tarafından bölgedeki M4 karayolunun güvenliği sağlanıp açılması gerekiyordu ancak karayolun açılması geciktirildi. Eğer Türkiye tepki göstermezse Suriye Ordusu karşılık verecektir. Bu Astana sürecinin askıya alınmasına bile yol açabilir.”

HTŞ tarafından yapılan saldırıların devam etmesi halinde Şam hükümeti üzerindeki baskıların da artacağını belirten Kassarjian, “Oradaki çatışmaların tekrar artması zaten kötü olan ülke ekonomisinin daha da zayıflamasına yol açar. Diğer taraftan Rusya savaşın tekrar alevlenmesini önlemek için Şam üzerindeki ‘Ankara ile uzlaşın’ baskılarını daha da artırabilir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol