birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 16.01.2020 00:05

Hukukun üstünlüğüne leke sürüldü

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2019’da yaşanan olayları derlediği raporunda, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kontrolsüz gücünün sürdüğü belirtildi

Hukukun üstünlüğüne leke sürüldü

Dilan ESEN

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), dünyadaki 2019 yılına ait olayları derlediği 2020 Dünya raporunu yayımladı. Gazetecilerden insan hakları savunucularına, siyasetçilere, tutuklulara ve göçmenlere kadar pek çok hak ihlaline yer verilen raporda, Türkiye’nin insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı duyan bir ülke olduğu yönündeki iddiasına leke sürdüğünün altı çizildi.

Ülkede 4 yıldır hukukun üstünlüğü ve demokrasi çerçevesinde giderek derinleşen bir insan hakları krizi yaşandığına dikkat çekilen raporda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kontrolsuz gücünün sürdüğü belirtildi. Raporda, yargı üzerindeki siyasi etkilerin, mahkemelerin ‘uyduruk’ iddianameleri kabul ettiği ve Erdoğan’a muhalif kişilerin kanıtlar bulunmamasına rağmen mahkûm edildiği vurgulandı.

TÜRKİYE'DEKİ İNSAN HAKLARI KARNESİ BOZULDU
Raporda, öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • Aralarında seçilmiş siyasetçiler ve gazetecilerin de bulunduğu bir grup insan PKK/KCK ile ilişkili oldukları iddiasıyla tutuklandı.
  • Toplanma özgürlüğü ağır bir şekilde sınırlandırıldı. Etkileri, Kürt nüfusun yoğunluklu olarak yaşadığı güneydoğu bölgelerinde ve ülke çapındaki Onur Yürüyüşleri’nde orantısız olarak hissedildi.
  • TBMM tarafından kabul edilen yargı reformu paketiyle birçok yasada değişiklik yapıldı.
  • İnternet yayıncılığı yapan kuruluşların, Türkiye’den lisans almaları gerekiyor ve bu kuruluşların kanunları ihlal etmeleri halinde lisansları iptal edilebiliyor.
  • ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan verilen mahkûmiyet kararlarının sayısında dramatik bir artış gözlemlendi.
  • Polis gözetimi altında ve cezaevlerinde işkence, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele yapıldığına ilişkin iddialarda gözlemlenen yükseliş, Türkiye’nin geçmişte bu alanda kaydettiği ilerlemeyi geriye çevirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız