Hükümet bu yıl da İzmir'i görmezden geldi

19.01.2018 10:56 SİYASET

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2018 Yılı Yatırım Programı çerçevesinde İzmir’e ayrılan bütçeye tepki gösterdi. Hükümetin İzmir’i görmezden geldiğini ifade eden Bakan, “AKP Hükümetinin hizmetten anladığı siyasal destek alabildiği yerlere akıtmak, alamadığı yerlere üvey evlat muamelesi yapmaktır” dedi.

Kentlerde yapılması planlanan projelerin 2018 yılına ait yatırım programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Onuncu Kalkınma Planında, 2018-2020 Orta Vadeli Programında ve 2018 Yılı Programında öngörülen hedefler doğrultusunda hazırlanan ‘2018 Yılı Yatırım Programı’ kapsamında Anadolu’nun birçok noktası için dev bütçeler ayıran Hükümet, Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’i bu yıl da görmezden geldi.

İzmir’in merkezi bütçeden aldığı yatırım payı her sene gitgide düşerken; bu yıl da İzmir’e ayrılan bütçe yerel yönetim tarafından kente harcanan bütçenin altında kaldı.

Toplam 499 proje ve 28 milyar 921 milyon 703 bin TL ile 2018 yılı kamu yatırımında en yüksek bütçeye sahip olan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın yatırım bütçesinde Ankara ve İstanbul metro hatları ile Türkiye’nin dört bir yanını kapsayan köprü, otoyol ve diğer raylı sistem yatırımları ön plana çıktı.

Merkezi bütçe kapsamında İstanbul’un 5, Ankara’nın 6 raylı sistem projesine yer veren hükümet, sadece Ankara’daki Sincan Metrosu’na 217 milyon TL, İstanbul’da Haydarpaşa ve Halkalı raylı sistem hatlarının yapımına 1 milyar 690 milyon TL ayıran Bakanlık, İzmir’e yönelik 12 ayrı ulaşım projesi arasında yer alan ve gelecek aylarda ihaleye çıkması beklenen 4,5 kilometrelik Halkapınar - Otogar Metro hattı için 21 milyon 500 bin TL ayırdı. İlk kez on yıl önce duyurusu yapılan ve 2019’da tamamlanması öngörülen raylı sistem hattının toplam maliyeti ise 383 milyon TL.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SIFIR ÇEKTİ!

Öte yandan 2018 yatırım planlarında İzmir kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi alanlarda da diğer illere göre oldukça geride kaldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerde yapılacak rutin bakım ve onarım faaliyetlerinin haricinde Menemen’de ve Karşıyaka’da yıkılan eski devlet hastanesi yerine sağlık tesisleri inşa edilmesi planlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın inşaatı süren Karşıyaka Tiyatro Sahnesi ve 1993 yılında temeli atılan Bornova Kültür Merkezi’nin tamamlanması haricinde bu yıl İzmir için hiçbir projesi bulunmadı. Ancak Adalet Bakanlığı tarafından ise 5 milyon TL bedelle yeni cezaevi yapılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, ‘2018 Yılı Yatırım Programı’nı TBMM’ye taşıdı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

AKP HÜKÜMETİNİN HİZMETTEN ANLADIĞI BUDUR!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı için yeni ulaşım projelerine yaklaşık 1 milyar 100 milyon TL kaynak ayırdığını belirterek Hükümete yüklenen Bakan şu şekilde konuştu: “2011 yılında ’35 İzmir 35 Proje’ adını verip İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiğiniz 17 ayrı yat limanı, Kuzey Ege Limanı, Olimpik Stadyum, Alaçatı Havalimanı, Çiğli Vecihi Hürkuş Havalimanı gibi çılgın projelerin bütçesini geçin, adı dahi kalmadı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 23 Kasım 2016 tarihinde Alaçatı Havalimanı’nın bütün çalışmalarını bitirdiklerini belirterek, ‘3 ile 4 ay içerisinde yani önümüzdeki yıl Mart-Nisan ayında avam projesini bitirerek, yap-işlet-devret modeliyle ihalesini gerçekleştireceğiz’ demişti ne oldu? Hiç. Kuzey Ege Limanı ne oldu? Hiç. Daha geçen gün gündeme getirdim. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun İzmirli çiftçiye üreticiye desteği ne? Hiç! AKP Hükümetinin hizmetten anladığı siyasal destek alabildiği yerlere akıtmak, alamadığı yerlere üvey evlat muamelesi yapmaktır” diye konuştu.

CHP’Lİ BAKAN BAŞBAKAN’A SORDU:

1 – Onuncu Kalkınma Planında, 2018-2020 Orta Vadeli Programında ve 2018 Yılı Programında öngörülen hedefler doğrultusunda hazırlanan ‘2018 Yılı Yatırım Programı’ çerçevesinde Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’e ayrılan bütçenin bu kadar az ve yetersiz olmasının sebebi nedir?

2 – 2011 yılında ’35 İzmir 35 Proje’ adını verip İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiğiniz ancak değil bütçede yer alması adını bile anmadığınız çılgın projeleri ne zaman hayata geçireceksiniz? Yapmayı vadettiğiniz 35 proje şu an hangi aşamadadır?

3 – Hükümetin yapmayı vadettiği projelerin yap – işlet – devret usulüyle yapılmasının sebebi nedir?

4 – Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 13.03.2017 tarihinde yaptığı bir açıklamada “İzmir, İzmir olalı böyle hizmet görmedi. Bakınız toplamda 43 milyar TL’lik yatırımı AK Parti olarak yapmışız” demiştir. Bütçede pay ayrılmayan fakat yap – işlet – devret usulüyle hayata geçirilen projelerin bedeli ile kurumların personel giderleri cari harcamaları sosyal sigorta giderleri gibi sabit harcamalar da ‘İzmir için yaptığımız yatırımlar’ şeklinde ifade ettiğiniz bu tutara dahil edilmekte midir?