birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Hulusi Akar’a hakaret suçundan yargılanan gazeteci Yıldırım beraat etti

“Genelkurmay Başkanı için çok üzülüyorum” başlıklı yazısından dolayı yargılanan Rahmi Yıldırım beraat etti

GÜNCEL 26.12.2019 10:56
Hulusi Akar’a hakaret suçundan yargılanan gazeteci Yıldırım beraat etti
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a hakaret etmek suçlamasıyla yargılanan Türkiye Gazeteciler Sendikası Disiplin Kurulu Başkanı Rahmi Yıldırım beraat etti.

“Genelkurmay Başkanı için çok üzülüyorum” başlıklı yazısından dolayı 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenen Rahmi Yıldırım’ın yargılanmasına Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Hulusi Akar’ın avukatları Samet Can Olgaç ve Sultan Özer, Yıldırım’ı şahsi kin ve husumetini gazetecilik kisvesi altında dile getirmekle suçladılar.

Rahmi Yıldırım ise 92 sayfalık savunmasında Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı iken düştüğü durumlar için gerçekten üzüldüğünü, bundan dolayı hakaretle suçlanmasına şaşırdığını belirterek, "Allah belasını versin mi deseydim?” diye sordu. Hulusi Akar’ın 15 Temmuz darbe sürecindeki konumunu ayrıntısıyla anlatan Yıldırım, eski AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın “Boynundaki ize inanmıyorum. Hulusi Akar da işin içinde. Esir düşmüş bir komutan olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yönetemez” dediğini anımsattı. Yıldırım savunmasını şu sözlerle tamamladı: “Bir televizyon muhabirinin ‘Kılıçdaroğlu idam edilsin’ sözleri, bir ekran profesyonelinin ‘Gezicilerin başı kesilmelidir’ dileği, bir siyaset esnafının ‘HDP’li vekillerin kellesi alınsın’ sözleri, bir mafya şefinin barış isteyenleri ‘Oluk oluk kanlarını akıtacağız, kanlarınızla duş alacağız’ diye tehdit etmesi ifade özgürlüğü sayılırken; gazetecinin hiçbir hakaret sözcüğü içermeyen ‘Genelkurmay Başkanı çok üzülüyorum!’ başlıklı yazısı suç sayılıyorsa…Ne söylesem boşunadır!”

Yıldırım’ın avukatları Hüseyin Özcan ve Ercan İpekçi de AİHM içtihatlarından örnekler vererek, Yıldırım’ın yazısının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında sayılmasını ve beraat kararı verilmesini istediler.

Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesi, yazıda suç unsuru olmadığı gerekçesiyle Rahmi Yıldırım’ın beraatına karar verdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol