birgün

21° AÇIK

Hulusi Akar: S-400 kararımız zorunluluk, NATO'dan uzaklaşmıyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'lerle ilgili konuştu. Akar, S-400'lerin bir tercih değil zorunluluk olduğunu ancak bunun NATO'dan uzaklaşmak anlamına gelmediğini söyledi.

SİYASET 22.10.2020 11:16
Hulusi Akar: S-400 kararımız zorunluluk, NATO'dan uzaklaşmıyoruz
Abone Ol google-news

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400’lerin test için gönderildiği Sinop’ta ateşlendiği yönündeki iddialar uluslararası kamuoyunun gündeminde.

NATO Savunma Bakanları zirvesi öncesi, S-400’lerle ilgili ABD merkezli Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, savunma sisteminin Türkiye için bir tercih değil zorunluluk olduğunu ancak bunun NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmediğini söyledi.

“S-400’ler NATO’nun komuta ve kontrol altyapısına endegre edilmeyecek” diyen Akar, bunun yerine sistemin diğer NATO üklelerinde de örneği olduğu üzere (Yunanistan S-300) ayrı bir şekilde kullanılacağını vurguladı.

'UYGUN ŞARTLAR OLURSA FÜZELERİ SATIN ALIRIZ'

Bakan Akar, Fransız-İtalyan ortak yapımı Eurosam ve ABD yapımı Patriot füzelerine de kapıyı kapatmadı. Akar uygun şartlar oluşması durumunda füzeleri satın alabileceklerini söyledi.

Haberde Bakan Akar’ın testlere ilişkin ifadeleri de yer aldı. Akar’ın, “Her savunma programı tedariki çerçevesinde deneme ve sistem kontrolleri yer almaktadır. Bu usuller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamiyle teknik bir faaliyettir” dediği belirtildi.

ABD'DEN YAPTIRIM TEHDİDİ GELMİŞTİ

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasına karşı çıkan ABD, bu sisteminin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Ankara'yı uyarmıştı.

Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmemesi üzerine ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı. ABD, Türkiye'yi S-400'leri kullanılmaya başlaması durumunda da yaptırımla tehdit etmişti. Senato'da kabul edilen yaptırım kararı, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasını bekliyor.

Türkiye ve Rusya, 2.5 milyar dolarlık S-400 anlaşmasını 2017'de imzalamış, Haziran 2019'da da hava savunma sistemleri Türkiye'ye nakledilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol