birgün

14° AÇIK

İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren kadın hayatını kaybetti

İran'da iddiaya göre başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren 22 yaşındaki Mahsa Amini isimli kadın hayatını kaybetti.

DÜNYA 16.09.2022 20:12
İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren kadın hayatını kaybetti Fotoğraf: BBC
Abone Ol google-news

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini isimli kadın, başörtüsü takma kuralına uymadığı iddia edilerek ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından komaya girerek hayatını kaybetti.

Polisin aktradığına göre Amini, Tahran'daki ahlak polisi bürosunda 13 Eylül'de birden "kalp rahatsızlığı" yaşadığı için "acilen" hastaneye kaldırılmıştı. Devlet televizyonu Amini'nin ölüm haberini teyit etti, ancak detay vermedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Amini'nin başörtüsü hakkında "eğitilmek için" alındığı gözaltı sırasında kötüleştiği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Amini'nin komaya girmesinin ardından İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi'ye resmi soruşturma emri vermişti.

Reformist politikacı Mahmoud Sadeghi olayın açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Sosyal medyada Amini'nin ahlak polisi tarafından dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı, bu nedenle komaya girdiği yazıldı. Ülkedeki başörtüsü zorunluluğu protesto edildi. Polis ise söz konusu iddiaları reddetti.

AİLESİ HASTALIĞININ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

IranWire haber sitesi Amini'nin gözaltı sırasında yanında olan erkek kardeşi Kiarash'ın açıklamalarını yayımladı.

Kiarash'ın anlattığına göre, kız kardeşiyle birlikte otoyol kenarındayken ahlak polisi aracı yanlarında durdu ve Amini'yi gözaltına aldı. Ona, kız kardeşinin bir saatlik "eğitimden" sonra salıverileceği söylendi.

Amini'nin ailesi, kızlarının sağlıklı bir kadın olduğunu ve aniden kalp sorunu yaşamasına sebep olacak hiçbir hastalığının bulunmadığını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol