birgün

15° PARÇALI BULUTLU

İBB, AKP ve MHP’nin engellemesiyle sosyal yardım taleplerini durdurdu!

İBB Meclisi’nde AKP ve MHP’li üyelerin sosyal yardımlarda ‘yurttaş beyanının yeterli görülmesi’ni kabul etmemesi sonucu, belediye sosyal yardım talebi alamayacağını duyurdu. Sosyal yardımlar kapsamında 530 bin aileye gıda kolisi desteği verilmeye başlanmıştı

GÜNCEL 25.05.2020 13:36
İBB, AKP ve MHP’nin engellemesiyle sosyal yardım taleplerini durdurdu!
Abone Ol google-news

Mayıs ayı içinde olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde, AKP ve MHP grupları, salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda ‘yurttaş beyanının yeterli görülmesi’ kuralına ‘hayır’ dedi.

Bu nedenle İBB, artan başvuruların tespiti için yardım talebi toplamayı durdurdu. İBB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız” denildi.

Koronavirüs salgını ile ortaya çıkan ekonomik zorlukları ve geçim sıkıntısını aşmak için çaba gösteren İBB, salgının yarattığı olağanüstü nedenlerle, yurttaş beyanını esas alarak yardım sürecini başlattı.

İBB, hızla, yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı sürdürürken talep sahiplerini sayısı da 1 milyonu aştı. Bu olağanüstü koşullarda yardım talebindeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla İBB, yurttaş beyanını yeterli gören değişikliği Meclis’e getirdi.

AKP VE MHP’Lİ ÜYELER ‘HAYIR’ DEDİ

İBB’nin bu çabaları, İBB Meclisi’nin 11 Mayıs günü gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında, AKP ve MHP grupları tarafından engellendi.

İBB, Meclise salgın, deprem gibi afet veya kriz dönemlerinde ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için, ‘sosyal inceleme raporu’ aranmasın teklifi getirdi. Ancak, AKP ve MHP gurupları bu talebi kabul etmeyince, mevzuat gereği sosyal yardımları ulaştırmak için öncesinde evlerde tespit yapılması zorunluluğu devam etti.

Oysa İBB bu değişikliği salgın koşulları nedeniyle artan başvuruları bir an önce karşılamak ve bir milyonu aşan ihtiyaç sahibi İstanbullunun mağduriyetini önlemek için teklif etmişti. Sonuçta ihtiyaç sahibi İstanbullular mağdur edilmiş oldu.

Ortaya çıkan durum karşısında 1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda olan İBB, yeni başvuru kabul edemeyecek. İhtiyaç sahibi İstanbullular ise tespit edilene kadar yardımlara ulaşamayacak.

Ortaya çıkan bu durum karşısında İBB Başkanlığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘EVLERDE TESPİT KARARI ALINDI’

“Değerli Hemşehrimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.

İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.”

530 BİN AİLEYE GIDA DESTEĞİ VERİLİYORDU

İBB’nin, sosyal yardımları kapsamında 530 bin aileye gıda kolisi desteği verilmeye başlanmıştı. 280 binden fazla aileye ise nakdi yardım yapılmaktaydı. 115 bin çocuğa da Halk Süt götürülmüştü. İstanbul’daki her 10 haneden birine ulaşmaya başlayan yardımlar böylece sekteye uğradı. İstanbul’da her 7 haneden biri ise ihtiyaç sahibi durumda. Alınan kararla birlikte hızlanması ve artması gereken sosyal yardım süreci yavaşlatılmış oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol