birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 25.06.2020 17:01

İBB, Bellini’ye ait olduğu düşünülen ‘Fatih’ portresini Londra’dan satın aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtalyan ressam Bellini tarafından yapıldığı düşünülen Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini 770 bin sterline (Yaklaşık 6 milyon 500 bin TL) satın aldı. Eser, Londra’da açık artırmaya çıkarılmıştı

İBB, Bellini’ye ait olduğu düşünülen ‘Fatih’ portresini Londra’dan satın aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Osmanlı imparatorlarından Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portesinden birini satın aldı.

1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan ve Fatih Sultan Mehmet’in kimliği belli olmayan başka bir kişiyle resmedildiği tek portresi olan yapıt, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Christie’s Salonu’nda düzenlenen müzayedede görücüye çıktı.

Esere ilk etapta 400-600 bin sterlin fiyat biçildi. Etkinliğe İBB’yi temsilen Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka da katıldı.

İBB, portreye 770 bin sterlin vererek sahip oldu. Böylece portre, 6 milyon 5 milyon TL’yi aşkın bir bedelle, yeniden İstanbul’a getirilecek.

FATİH, İSTANBUL'A DAVET ETMİŞTİ

Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinden çıkan portrenin bizzat Bellini ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Müzayede evinde "İslam ve Hint Sanatı" koleksiyonu kapsamında satışa sunulan portrede herhangi bir imza bulunmuyor.

Tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4, boyu ise 45,4 santimetre.

Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle 25 Kasım 1480 tarihinin not düşüldüğü görülüyor.

ibb-bellini-ye-ait-oldugu-dusunulen-fatih-portresini-londra-dan-satin-aldi-748734-1.
Gentile Bellini (Kaynak: Wikipedia)

Fatih Sultan Mehmet, ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etmişti. İBB’nin satın aldığı resmin, 3 Mayıs 1481’de zehirlenerek öldürülen Fatih Sultan Mehmet’in Bellini’ye verdiği son pozlardan biriyle tuvale yansımış olabileceği varsayılıyor.

Fatih’in karşısında sakalsız olarak resmedilen erkek figürünün ise kim olduğu bilinmiyor. Bu kişinin, Fatih'in üç oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği öngörülüyor.

Eser, National Gallery’nin koleksiyonunda bulunuyordu.

‘KANUNİ’ TABLOSU 5 MİLYON 323 BİN STERLİNE SATILMIŞTI

Londra'da geçen yıl yapılan farklı müzayedelerde Osman Hamdi Bey'in "Kuran Okuyan Kız" tablosu 6 milyon 315 bin sterline, Bellini'nin takipçilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi ise 5 milyon 323 bin sterline alıcı bulmuştu.

ibb-bellini-ye-ait-oldugu-dusunulen-fatih-portresini-londra-dan-satin-aldi-748735-1.
'Kanuni' tablosu, geçen yıl, bugünün döviz kuruyla 45 milyon TL'yi aşkın bir bedelle satılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız