Beşli Çete’deki MNG Holding’in patronu M. Nazif Günal, İBB’nin iki defa mühürlemesine rağmen, Boğaz’daki kaçak villa inşaatını tamamladı. Mahkeme, İBB’nin aldığı yıkım kararını da Günal’ın başvurusuyla durdurdu.

İBB durduramadı, villayı tamamladı
BirGün’ün yerinde görüntülediği inşaat, metrelerce yüksekliğindeki paravanlarla gizleniyor.

İsmail ARI

Kamuoyunda Beşli Çete olarak bilinen şirketler arasında yer alan şirketlerden biri olan MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iki defa mühürlemesine rağmen ve herkesin gözü önünde kaçak villa inşaatını tamamladı.


MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal önce Sarıyer Tarabya’da, üzerinde 1950’li yıllarda inşa edilen bir köşkün bulunduğu boğaz manzaralı bir arazi satın aldı. Ardından İzinsiz çivi çakmanın dahi yasak olduğu alandaki köşkü sessiz sedasız yıktırdı ve kanunlara aykırı olarak yeni bir dört katlı villa inşa etmeye başladı.

“Boğaz öngörünüm bölgesi” nde yer alan, İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün yetki ve sorumluluk alanında bulunan kaçak villa inşaatını BirGün, 21 Ağustos 2022’de “Çete gözünü Boğaz’a dikti” manşeti ve 28 Ağustos 2022’de “Beşli Çete üyesi Günal’ı durdurun!” başlıklı haberiyle duyurdu.

BirGün 21 Ağustos 2022’de skandalı manşetine taşımıştıBirGün 21 Ağustos 2022’de skandalı manşetine taşımıştıSKANDAL KARAR

İBB yetkilileri ise hızla yükselen Boğaz manzaralı kaçak villa inşaatını mühürledi. Mühürlenmesine rağmen inşaat çalışmalarının devam etmesi nedeniyle İBB yetkilileri ikinci defa inşaatı mühürleyerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İBB belediye encümeni, kaçak inşaatın yıkımı için 2960 Sayılı Yasa’nın 13’üncü ve 18’inci maddesi uyarınca yıkım kararı aldı. Ancak Mehmet Nazif Günal’ın başvurusuyla mahkeme yıkım işlemi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İNŞAATI TAMAMLADI

BirGün’ün yerinde yaptığı incelemede, 4 katlı kaçak villa inşaatının tamamlandığı ve işçilerinin yapının ince işleri için çalışmalarına devam ettiği görüldü. Kaçak inşaatı gizlemek için de yapının etrafı yaklaşık 5 metrelik tel örgü ve paravanlarla çevrilerek inşaat çalışmalarının gizlendiği görüldü.
İBB yetkilileri BirGün’e yaptığı açıklamada, “Önce inşaatı mühürledik ve para cezası kestik. Ancak inşaat sahibi mührü bozdu. Bunu da tespit ettik ve inşaatı yeniden mühürleyerek suç duyurusunda bulunduk. Yıkım kararının uygulanması için konuyu İBB encümenine ilettik ve kaçak inşaatın yıkımına karar verildi. Fakat inşaatın sahibi İstanbul 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurarak yıkım kararımızı durdurdu. Mahkemenin verdiği yıkım işlemi için verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettik. İtirazımıza ilişkin mahkeme henüz bir karar vermedi” ifadelerini kullandı.

HAPİS VE PARA CEZASI

İBB’nin işlem yaptığı 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 18’inci maddesi imar usulsüzlüklerine yönelik verilecek ceza hükümlerini içeriyor. Buna göre, Boğaziçi alanında inşaat ruhsatı alınmadan yapılan yapıların tamamı, inşaat ruhsatı ve eklerine ve imar mevzuatına aykırı yapılan yapıların aykırı kısım ve bölümleri, yıktırılmakla beraber, yapı sahipleri, fenni mesulleri ve müteahhitleri bir aydan altı aya kadar hapis ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılıyor. Bu kanunla verilen görevleri ve bu görevleri belirtilen süre içinde yapmayanlar veya görevini kötüye kullananlar fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

İşlem yapılan kanunun 13’üncü maddesinde yapının, inşaat ruhsatı ve ekleri ile imar mevzuatına aykırı yapılmış bölümlerinin hemen yıkılması gerektiği belirtiliyor.

***

Mimarı itiraf etmişti

BirGün’ün ulaştığı villanın mimarı Görkem Volkan ise daha önce yaptığı açıklamada, önce arazide bulunan köşkü yıkmadıklarını, deprem güçlendirme çalışmasını yaptıklarını öne sürdü. Ardından da eski köşkü yıktıklarını ve kanuna aykırı olarak yeni bir köşk inşa ettiklerini itiraf etti. Mehmet Nazif Günal ile MNG Holding yetkileri ise hem sözlü hem de yazılı olarak ilettiğimiz “İnşaat çalışması kaçak mı? Yıkılan köşk için Koruma Kurulu kararı var mıydı? İnşaat çalışması için hangi kurumdan izin aldınız? Arazide kaç ağaç kestiniz?” şeklindeki sorularımıza yanıt vermeyeceklerini belirtmişti.