birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 07.02.2020 14:23

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ifadeye çağrıldı

İİstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli, AKP döneminde İSMEK'te işe alınan 27 Ocak'ta ise işten çıkarılan kadınların şikayeti üzerine ifadeye çağrıldı. Şişli hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabileceği öğrenildi

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ifadeye çağrıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSMEK'te görev yapmış eski bölge sorumlusu kadınların, Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılık, Şişli’yi ifadeye çağırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kurslarında (İSMEK) çalışan ve 27 Ocak’ta işten çıkarılan bölge sorumlusu kadınlar, geçtiğimiz günlerde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ve Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) Müdürü Erkan Duyar hakkında kendilerine hakaret ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusu dilekçesinin 31 Ocak’ta savcılığa sunulmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında Şişli’den şikayetçi olan 19 kadının ‘mağdur’ sıfatıyla ifadeleri alındı. Kadınları avukatı Ferah Yıldız 3 Şubat günü savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesiyle HBÖ Müdürü Erkan Duyar’ın da ‘şüpheli’ olarak cezalandırılmasını istedi.

HAPİS TALEP EDİLECEK

Savcılığın Yeşim Meltem Şişli hakkında ‘İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçundan 3 yıla kadar Erkan Duyar hakkında ise ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma yürüttüğü öğrenildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının müdahillik talebinde bulunduğu soruşturmada, eski HBÖ Müdürü Ali Koca’nın tanık olarak bilgisine başvurulacağı kaydedildi.

Genel Soruşturmadan Sorumlu Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ Yeşim Meltem Şişli’nin ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına davet edildiği öğrenildi.

Şikayetçi kadınların tamamı AKP döneminde İBB'de işe alınmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli, hakkındaki iddiaların incelenmesi için müfettiş incelemesi istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız