birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 27.07.2021 09:32

İBB'nin AKP'li Kavakçı'nın ABD eğitimi için yaptığı harcama ortaya çıktı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan'ın, ABD'de aldığı eğitimin masraflarının İBB tarafından karşılandığını, okuması için 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildiğini yazdı.

İBB'nin AKP'li Kavakçı'nın ABD eğitimi için yaptığı harcama ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, İBB ile ilişkisine dair görevlendirdiği müfettiş raporunu tamamladı. Rapora göre, Ravza Kavakçı Kan’ın ABD Howard Üniveristesi’nde okuması için 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İBB müfettişlerinin hazırladığı raporu köşesine taşıdı. Pehlivan yazısında hazırlanan rapora göre İBB, şirket personelinin yurtdışında eğitim alması için 4 Ağustos 2008’de karar aldığını aktardı. O tarihlerde Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’ne 24 Kasım 2008’de kabul edildiğini hatırlatan Pehlivan, 1 Aralık 2008’de İBB şirketine başvuran Kavakçı’nın işe başlatıldığına dikkat çekti.

155 BİN DOLAR VE 59 BİN TL

23 Aralık 2008’de İBB Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız’ın, okula mektup yazdığını aktaran Pehlivan şöyle devam etti:

“Müfettiş raporunda, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de yıllarca yaşaması için İBB paralarının nasıl akıtıldığı adım adım yazıyordu. Ve ortaya çıkıyordu ki 2013 yılına kadar, Kan’a toplamda yaklaşık 155 bin dolar ve 59 bin lira para verilmişti. Evet, İBB’nin toplu taşıma şirketi, ABD’de siyaset okusun diye bugünün AKP milletvekilinin cebini bu kadar parayla doldurmuştu.

İBB şimdi bu raporla birlikte Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Hem kamunun cebinden çıkan paranın yasal faiziyle birlikte iadesi hem de bu hukuksuz işlemlere imza atan dönemin İBB çalışanları hakkında yargı süreci başlatılması talep edildi.

Ravza Kavakçı Kan, milletvekilliği bitince İBB’deki mecburi hizmetinin devam edeceğini iddia ediyordu. İBB müfettişleri ise kâğıt üstündeki işe resmi olarak da son verilmesi gerektiğini raporuna yansıttı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol