birgün

13° PARÇALI BULUTLU

'İBB soruşturmasında AKP ile iltisaklı müfettiş' iddiası

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, İBB'ye yönelik yürütülen 'terör soruşturması'nda inceleme heyetinde görevlendirilen müfettişin 'AKP ile iltisaklı olduğu' iddiasını yazdı. Pehlivan'ın yazısına göre, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından görevlendirilen müfettiş Hayati Taşdan’ın, İçişleri Bakanlığı’nda çalışan ağabeyi Ali Taşdan'ın 2011'de AKP'den milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

GÜNCEL 20.01.2023 16:42
'İBB soruşturmasında AKP ile iltisaklı müfettiş' iddiası
Abone Ol google-news

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik yürütülen soruşturmada görevlendirilen müfettiş Hayati Taşdan ile ilgili bir iddiayı yazdı.

Pehlivan, bugünkü köşe yazısında, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından İBB teftiş heyetinde görevlendirilen Taşdan'ın ağabeyi Ali Taşdan’ın 2011 yılında Ağrı’dan AKP’nin milletvekili aday adayı olduğunu kaydetti.

Pehlivan yazısında şunları kaydetti:

"İBB personeli arasında “terörle iltisaklı kişiler olduğuna” dair hazırlanan rapora imza atanlardan biri Hayati Taşdan’dı. Deniyor ki 2019 yılında Mülkiye müfettişliğine atandı. Yani daha 3 yıllık bir müfettişken Türkiye’nin en büyük belediyesinde görevlendirildi. Nasıl sormayayım: İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu’nda 100’den fazla kıdemli başmüfettiş varken, 3 yıllık bir isim neden İBB için seçildi? Hani görümce üzerinden bile “iltisak iltisak iltisak” diye yaygara koparılıyor ya...

Acaba diyorum... İBB’ye kayyum atanıp AKP’ye geçmesine çalışan müfettiş Hayati Taşdan’ın da AKP’lilerle bir iltisakı var mıydı?

Bingo! Olmaz mı?

Zira, İçişleri Bakanlığı’nda çalışan ağabeyi Ali Taşdan da 2011 yılında Ağrı’dan AKP’nin milletvekili aday adayıydı. Ağabey Taşdan siyasette istediği koltuğu kapamadı ama devletteki koltuğunu korudu. Ara verdiği başkontrolörlüğe yani İçişleri bakanı adına soruşturma yapmaya İzmir’de devam ediyor.

Demem o ki... Ağabeyi AKP milletvekili olamadı ama, kardeşi Türkiye’nin en büyük şehrinin AKP yönetimine geçmesine zemin hazırlamak için elinden geleni yaptı."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol