İBB, Esenyurt ilçesinde meydana gelen su baskınlarında mağdur olan yurttaşlara 7 bin lira nakit yardım yapılması kararı aldı. İstanbul Valiliği de evler için 5 bin lira, iş yerleri için de 10 bin lira ödeme yapılacağını duyurdu. Bilançoya ilişkin de bilgi veren Valilik, 134 konut, 15 iş yeri, 3 fabrika, 1 dernek binası ve 1 caminin zarar gördüğünü belirtti.

İBB ve Valilik'ten Esenyurt için 'nakit yardımı' kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenyurt’ta sağanak yağış sonucu su baskınlarında mağdur olan yurttaşlara nakit yardımı yapacak.

Sosyal Yardım Yönetmeliği çerçevesinde yapılacak olan yardımın miktarı 7 bin lira olarak belirlendi.

Söz konusu tutar, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan tespit çalışmalarını ardından yurttaşlara ödenecek.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde dün gecenin ilerleyen saatlerinde etkili olan sağanak, su baskınlarına neden olmuş, Haramidere'de yaşanan taşkın sonucu Pınar Mahallesi ve Yeşilkent Mahallesi'nde çok sayıda ev ve işyerini su basmıştı.

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği de bir açıklama yaparak Esenyurt ilçesinde yağıştan zarar gören konutlar için 5 bin lira, işyerleri için 10 bin lira yardım ödemesinin yapılmaya başlandığını duyurdu.

Yardım ödemelerinin başladığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yapılan incelemelerin ardından; AFAD Başkanlığı ve Esenyurt Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından taşkından zarar gören konutlar için 5 bin TL, iş yerleri için 10 bin TL yardım ödemesi yapılmaya başlanmıştır. An itibariyle 60 konut ve 4 iş yerine ödemeler yapılmış olup, yardım ödemeleri devam etmektedir. Zarar gören konutlarda ikamet edenlerden barınma ihtiyacı bulunan 91 kişi, KYK Mahir İz Erkek Öğrenci Yurdunda misafir edilmiştir. AFAD Başkanlığı koordinasyonunda başlatılan çalışmalar ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlıkları işbirliğiyle sürdürülmektedir. Bölgede devam edecek hava muhalefetine karşı bütün vatandaşların tedbirli olmaları ve yapılan uyarıları dikkatle takip etmeleri gerekmektedir.”

Bilançoya ilişkin de bilgi veren Valilik, 134 konut, 15 iş yeri, 3 fabrika, 1 dernek binası ve 1 caminin zarar gördüğünü belirtti.

ibb-ve-valilik-ten-esenyurt-icin-nakit-yardimi-karari-1039273-1.