birgün

13° SİSLİ

SİYASET 19.09.2020 08:37

İBB’ye hayır diyen AKP Tuzla’da arsa satıyor

İBB’ye hayır diyen AKP Tuzla’da  arsa satıyor

Uğur ŞAHİN

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde, meclis çoğunluğunu kullanarak İBB’nin arsa satış taleplerini engelleyen AKP, kendisinin yönettiği ilçe belediyelerde arsa satışları hızla devam ediyor. Tuzla Belediyesi kendi mülkiyetinde bulunan, 26 bin metrekareden büyük bir arsayı, 74,6 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı.

İBB’nin, eylül ayı Meclis gündemine sunduğu arsa satışı ve takası ile ilgili teklifler, Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu tarafından, oy çokluğu ile reddedildi. Şişli, Eyüp, Bağcılar, Zeytinburnu, Kağıthane, Fatih, Bahçelievler, Pendik, Üsküdar, Ataşehir, Bakırköy, Kartal, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde bulunan ve atıl durumdaki arsaları, çeşitli hizmetlerin yürütülmesinde kaynak olarak kullanılmak üzere İBB tarafından satılması teklif edilmişti. Ancak AKP Grubu bu teklifleri, kentsel dönüşüm çalışmalarında değerlendirilmesi şeklindeki bir gerekçeyle reddetti.

Daha önceki arsa satışlarını yeşil alana alarak engelleyen AKP grubu, yeni arsa satışı teklifine karşı çıkma gerekçesini değiştirdi.

İBB’YE HAYIR TUZLA'YA EVET

Dün İBB Meclisi’nde arsa satışı taleplerini engelleyen AKP öte yandan yönetiminde olduğu Tuzla Belediyesi’nde oldukça büyük bir arsayı satışa çıkardı. Satışla ilgili ilan bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tuzla Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan ve satışa çıkartılan arsa İstasyon Mahallesi’nde yer alıyor. D-100 Karayolu ile TCDD Demiryolu arası bir bölgede yer alan 8193 nolu parsel, 26 bin 192 metrekare büyüklüğünde. Belediye söz konusu arsa için 74 milyon 646 bin 397 TL muhammen bedel tespit etti.

Tuzla Belediyesi söz konusu arsayı temmuz ayında da satışa çıkarmıştı. Ancak temmuz ayındaki satış ilanında arsa için 110 milyon 5 bin 476 TL muhammen bedel belirlenmişti. Önceki ihalede arsayı satamayan Belediye muhammen bedeli yaklaşık 35 milyon TL düşürdü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız